Wołodymyr Zełenski: Afryka jest zakładnikiem Rosji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski / fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Wołodymyr Zełenski wskazywał w poniedziałek na trudną sytuację państw afrykańskich. Te uzależnione były dotychczas od dostaw zboża z Ukrainy.
  • Wołodymyr Zełenski zwrócił się w poniedziałek do przywódców państw Unii Afrykańskiej
  • Od 24 lutego ukraińskie porty są zablokowane przez wojska Federacji Rosyjskiej
  • Działania zbrojne na Morzu Czarnym doprowadziły do narastającego kryzysu żywnościowego w Afryce
  • Zełenski podkreślił, że rząd Ukrainy jest zaangażowany w “kompleksowe negocjacje” mające na celu umożliwienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne
  • Jak podaje BBC, na wirtualne spotkanie z prezydentem Ukrainy zaproszono szefów 55 państw Afryki, jednak tylko czterech wzięło w nim udział
  • Pozostałe kraje Unii Afrykańskiej wysłały swoich przedstawicieli
  • Państwa Czarnego Kontynentu nadal nie wypracowały jednolitego stanowiska w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę
  • Zobacz także: Wołodymyr Zełenski: “Ukraina każdego dnia udowadnia, że już jest częścią zjednoczonej Europy”

Wołodymyr Zełenski: Afryka jest zakładnikiem Rosji

Z powodu blokady ukraińskich portów, sporej części świata grozi kryzys żywnościowy. O problemie alarmuje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski zapewnił w poniedziałek, że rząd Ukrainy jest zaangażowany w “kompleksowe negocjacje” mające na celu umożliwienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, blokowane obecnie przez Rosję.

Ta wojna może się wydawać daleka wam i waszym krajom. Ale rosnące dramatycznie ceny żywności przywiodły (wojnę) do domów milionów afrykańskich rodzin.

– powiedział w poniedziałek ukraiński przywódca.

Ta sytuacja pokazuje, jak połączone jest wszystko na świecie. Wojna w Europie, to znaczy rosyjska próba zajęcia naszych ziem i przekształcenia Ukrainy w rosyjską kolonię, spowodowała pogorszenie dostępu do żywności i wzrost zagrożenia głodem. Dlatego w celu uniknięcia (klęski) głodu, starania takich państw jak Rosja, aby powrócić do agresywnej polityki kolonializmu, muszą się skończyć. Czas imperiów minął.

– ocenił Zełenski.

Według brytyjskiej BBC, państwa afrykańskie nie wypracowały jednolitego stanowiska w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Medium przypomina, że w trakcie głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę 17 państw afrykańskich wstrzymało się od głosu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Tysol

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY