- Wołodymyr Zełenski zwrócił się w poniedziałek do przywódców państw Unii Afrykańskiej
- Od 24 lutego ukraińskie porty są zablokowane przez wojska Federacji Rosyjskiej
- Działania zbrojne na Morzu Czarnym doprowadziły do narastającego kryzysu żywnościowego w Afryce
- Zełenski podkreślił, że rząd Ukrainy jest zaangażowany w “kompleksowe negocjacje” mające na celu umożliwienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne
- Jak podaje BBC, na wirtualne spotkanie z prezydentem Ukrainy zaproszono szefów 55 państw Afryki, jednak tylko czterech wzięło w nim udział
- Pozostałe kraje Unii Afrykańskiej wysłały swoich przedstawicieli
- Państwa Czarnego Kontynentu nadal nie wypracowały jednolitego stanowiska w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę
- Zobacz także: Wołodymyr Zełenski: “Ukraina każdego dnia udowadnia, że już jest częścią zjednoczonej Europy”
Wołodymyr Zełenski: Afryka jest zakładnikiem Rosji
Z powodu blokady ukraińskich portów, sporej części świata grozi kryzys żywnościowy. O problemie alarmuje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zełenski zapewnił w poniedziałek, że rząd Ukrainy jest zaangażowany w “kompleksowe negocjacje” mające na celu umożliwienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, blokowane obecnie przez Rosję.
Ta wojna może się wydawać daleka wam i waszym krajom. Ale rosnące dramatycznie ceny żywności przywiodły (wojnę) do domów milionów afrykańskich rodzin.
– powiedział w poniedziałek ukraiński przywódca.
Ta sytuacja pokazuje, jak połączone jest wszystko na świecie. Wojna w Europie, to znaczy rosyjska próba zajęcia naszych ziem i przekształcenia Ukrainy w rosyjską kolonię, spowodowała pogorszenie dostępu do żywności i wzrost zagrożenia głodem. Dlatego w celu uniknięcia (klęski) głodu, starania takich państw jak Rosja, aby powrócić do agresywnej polityki kolonializmu, muszą się skończyć. Czas imperiów minął.
– ocenił Zełenski.
Według brytyjskiej BBC, państwa afrykańskie nie wypracowały jednolitego stanowiska w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Medium przypomina, że w trakcie głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę 17 państw afrykańskich wstrzymało się od głosu.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Tysol