Witold Waszczykowski: Obawiam się, że “kamieni milowych” może przybyć

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Witold Waszczykowski

Witold Waszczykowski / fot. youtube/Rzeczpospolita

Witold Waszczykowski wystąpił w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja. Europoseł wypowiedział się na temat "kamieni milowych" i Krajowego Planu Odbudowy.
  • Witold Waszczykowski wystąpił w audycji “Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja
  • Były szef polskiej dyplomacji wypowiedział się na temat zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy przez KE oraz państwa członkowskie UE
  • Do Polski ma w pierwszej transzy trafić kilka miliardów euro
  • Wypłaty jednak uwarunkowane są realizacją „kamieni milowych”
  • Gość Radia Maryja zwrócił uwagę na związane z tym niebezpieczeństwo
  • Zobacz także: Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Nowe święto państwowe przypada dzisiaj

Witold Waszczykowski o “kamieniach milowych”

W piątek państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy. W związku z tym, do Polski ma trafić wkrótce kilka miliardów euro.

Warunek przewidujący realizację przez rząd w Warszawie tzw. “kamieni milowych” może się jednak okazać pułapką zastawioną przez unijne organy. W ocenie Witolda Waszczykowskiego spór o należne Polsce pieniądze ma charakter ideologiczno-polityczny.

Płaszczyzną sporu jest praworządność. Paradoksem jest to, że spór dotyczy praworządności, a stosuje się przeciwko Polsce argumenty spoza prawa.

– powiedział były minister spraw zagranicznych w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Jest to konflikt ideologiczno-polityczny prowadzony przez liberalno-lewicową większość europejską z konserwatywnymi rządami, w tym z rządem Polski. Płaszczyzną sporu jest praworządność. Paradoksem jest to, że spór dotyczy praworządności, a stosuje się przeciwko Polsce argumenty spoza prawa. Kwestia praworządności nie jest objęta prawem europejskim. Są to sprawy, które reguluje każde państwo członkowskie. Żadna instytucja Unii Europejskiej nie ma prawa ingerować i narzucać rozwiązania państwom. (…) Argumentami politycznymi, pozaprawnymi walczy się o rzekome prawo w Polsce.

– podkreślił europoseł.

Przyczyną sporu dotyczącego „kamieni milowych” jest kwestia ich interpretacji. Komisja Europejska odmiennie interpretuje zapisy niż Polska.

Tutaj jest problem sporu dotyczący interpretacji. Już od kilku lat inaczej interpretujemy różne porozumienia, Komisja Europejska też inaczej to interpretuje. (…) W 2020 roku przyjęto mechanizm kontroli praworządności, który miał dotyczyć sposobu wydatkowania budżetowania pieniędzy unijnych. Komisja Europejska oceniła, że jest to mechanizm, który będzie kontrolował nasz system praworządności. Obawiam się, że „kamienie milowe”, które interpretujemy jako kierunki rozwoju państwa, będą traktowane przez Komisję Europejską jako zobowiązania. Komisja Europejska będzie domagała się ich realizacji według własnej interpretacji.

– stwierdził eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

“Timmermanizacja” prawa?

Trwa spór ideologiczno-polityczny. Mamy odmienne interpretacje. (…) Mamy do czynienia z „timmermanizacją” prawa.

– podkreślił Waszczykowski.

Witold Waszczykowski wyraził obawy, że z czasem może przybywać „kamieni milowych”.

Obawiam się, że „kamieni milowych” może przybywać, ponieważ każdy z nich może być inaczej interpretowany. (…)  Spór będzie trwał, bo chodzi o duże pieniądze. Polsce zależy na tych wpłatach. To są miliardy euro, które od roku powinny już dla nas pracować. Naszym przeciwnikiem jest nie tylko Komisja Europejska, ale także totalna opozycja. (…) Rząd ma dylemat.

– wskazywał Witold Waszczykowski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY