KE udzieliła zgodę na fuzję. Orlen musi spełnić kilka warunków

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Daniel Obajtek

Gdańsk, 14.03.2022. Prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Naftoporcie / Fot. PAP/Adam Warżawa. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Komisja Europejska dała ostateczną zgodę na przejęcie Lotosu przez Orlen. Spółka musi jednak spełnić kilka określonych warunków.
  • Według najnowszych informacji Komisja Europejska udzieliła zgodę na fuzję Lotosu z PKN Orlen.
  • Urzędnicy przedstawili prezesowi Danielowi Obajtkowi również kilka warunków, kótre musi spółka spełnić.
  • Między innymi 30 proc udziałów ma trafić do niezależnej gdańskiej rafinerii.
  • Ważnym partnerem biznesowym ma być gigant na rynku paliwowym Saudi Aramco.
  • Na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy.
  • Finalizacja fuzji między Lotosem i Orlenem ma nastąpić pod koniec sierpnia.
  • Zobacz także: Nord Stream 1 zostanie tymczasowo wyłączony? Problemy Gazpromu

Komisja Europejska dała ostateczną zgodę na przejęcie Lotosu przez Orlen. W ostatnim czasie przedstawiciele spółki informowali, że dzięki fuzji firm łatwiej przejdzie transformację. Zwiększy to też ich możliwości inwestycyjne. Liczą nawet na kilkumiliardowe synergie.

Na przełomie lipca i sierpnia b.r. ma nastąpić zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen, aby ustalić i zatwierdzić warunki fuzji. Samo połączenie przedsiębiorstw ma nastąpić na końcu sierpnia. Już wcześniej takie terminy były podawane przez przedstawicieli państwowej spółki.

Majątek Grupy Lotos ma zostać przeniesiony na PKN Orlen. Akcjonariusze Lotosu za jedną posiadaną akcję otrzymają 1,075 akcji Orlenu. W związku z tym płocki koncern planuje przeprowadzić emisję skierowaną do udziałowców Lotosu. Po fuzji wzrośnie udział Skarbu Państwa w połączonej grupie. Wyniesie on ok. 35 proc., tymczasem dziś Skarb Państwa kontroluje 27,51 proc. akcji Orlenu i 53,19 proc. Lotosu.

Czytaj więcej: Witold Waszczykowski: Obawiam się, że “kamieni milowych” może przybyć

Jakie są warunki fuzji Orlenu i Lotosu?

Orlen liczy, że w ciągu dekady uzyska kilka miliardów synergii w wyniku przejęcia Lotosu, m.in. dzięki zmniejszeniu kosztów i optymalizacji procesów inwestycyjnych. Synergie mają pojawić się m.in. w obszarze logistyki, handlu hurtowego, produkcji rafineryjnej i w zakupach. Fuzja ma przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym w budowę morskich farm wiatrowych, ale też w petrochemię i paliwa alternatywne.

Po połączeniu rafinerie grupy wytwarzać będą rocznie ponad 45 mln ton produktów rocznie. Grupa ma być strategicznym dostawcą produktów dla firm chemicznych w regionie. Moce w energetyce w połączonym koncernie wyniosą 3,3 GW, a sieć stacji paliw przekroczy 3 tysiące, przy czym szacuje się, że udział firmy w krajowym rynku wyniesie około 36 proc.

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Lotosu przez Orlen m.in. pod warunkiem, że do niezależnego podmiotu trafi 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii. Nowy właściciel ma mieć prawo do blisko połowy produkcji rafinerii. Orlen wybrał na partnera do aktywów rafineryjnych, hurtowych i paliw lotniczych Saudi Aramco.

Sprzedane ma też zostać 80 proc. sieci stacji Lotosu. W tym przypadku partnerem będzie węgierski MOL, który przejmie 417 stacji paliw sieci Lotos znajdujących się na terenie Polski za kwotę 610 mln dol. Uzgodniono jednocześnie, że Orlen kupi 144 stacje na Węgrzech i 41 na Słowacji. Do tej pory PKN Orlen nie był obecny na detalicznym rynku węgierskim, a na Słowacji miał około 20 stacji.

W obszarze rynku logistyki paliw oraz rynku asfaltu zawarto z Unimot Investments przedwstępne umowy m.in. zbycia 100 proc. akcji w Lotos Terminale. Szacowane zaangażowanie Unimotu w transakcję wyniesie co najmniej 450 mln zł. 100 proc. udziałów w Lotos Biopaliwa przejmie węgierska firma Rossi Biofuel.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY