Moskwa: “Rząd przyjął ustawę gwarantującą cenę węgla”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa / Fot. PAP/EPA/Rafał Gruz. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zagwarantuje cenę tony węgla w wysokości 996 zł. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wyjaśniła, że cena pochodzi od ubiegłorocznej średniej cen.
  • Podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała o decyzji rady ministrów.
  • Rząd przyjął ustawę, która ma zagwarantować cenę węgla na poziomie 996 zł za tonę.
  • Producenci i pośrednicy mają otrzymać specjalną rekompensatę w zamian za spełnienie odpowiednich warunków.
  • Zobacz także: Za 1,5 roku Polska zamknie kopalnie węgla? To konsekwencja decyzji UE

Minister klimatu i środowiska Marlena Maląg podczas konferencji prasowej poinformowała o przyjęciu przez radę ministrów ustawy o cenie gwarantowanej węgla.

Dzisiaj na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. (…) Dlatego zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to jest na dzisiaj 996 zł, to jest ta cena średnia według danych GUS za poprzedni rok

– poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Aby otrzymać wsparcie od rządu, gospodarstwo domowe musi spełnić kilka warunków tj. posiadać odpowiedni piec do ogrzewania tj. kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. Ponadto kotły muszą być zgłoszone wcześniej do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jak zapowiedział rząd, węgiel będzie sprzedawany gospodarstwom domowym na własny użytek. Natomiast w 2022 r. ustalono maksymalną ilość węgla jaką można zakupić po konkurencyjnej cenie. Obecnie można zakupić maksymalnie 3 tony.

Jak podano, rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń SA. Maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto. Dodała, że jest to poziom cenowy z krajowego wydobycia m.in. w sklepie PGG.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wnp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY