Nic się nie ukryje przed skarbówką. Nowe uprawnienia od lipca

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pexels

Z początkiem lipca br. w życie wchodzą nowe przepisy, na mocy których fiskus będzie miał nowe uprawnienia. Skarbówka będzie mogła prześwietlić konta wszystkich Polaków, be potrzeby podawania specjalnego powodu. Eksperci oceniają, że takie zmiany nie mają uzasadnienia.

Zobacz także: Za 1,5 roku Polska zamknie kopalnie węgla? To konsekwencja decyzji UE

Jeszcze szersze uprawnienia

Od 1 lipca skarbówka będzie mogła łatwiej uzyskać wiedzę na temat posiadanej liczby kont, ich stanie i obrocie. Dotychczas takie dane były przekazywane jedynie w sytuacji, w której najpierw wszczynane było postępowanie podatkowe przeciwko tej osobie. 

Eksperci i RPO nie widzą uzasadnienia. Szef KAS broni zmian

Wchodząca w życie 1 lipca nowelizacja sprawia, że takie dane fiskus będzie mógł uzyskać wobec każdej osoby, nie tylko zresztą właściciela rachunku, ale także pełnomocników. Zdaniem ekspertów obecne uprawnienia skarbówki i tak są wystarczająco duże, aby skutecznie walczyć z nadużyciami.

Trudno więc znaleźć racjonalne uzasadnienie dla kolejnego ich rozszerzania – skomentował Dariusz Malinowski, doradca podatkowy i partner w KPMG w Polsce. 

Zdaniem Malinowskiego w wyniku zmiany przepisów “rośnie ryzyko uznaniowego występowania o dane dotyczące rachunków bankowych oraz nieuzasadnionego ich wykorzystywania.” Sprawą zainteresował się też Rzecznik Praw Obywatelskich.

Innego zdania jest szef korzystającej na nowelizacji Krajowej Administracji Skarbowej, Bartosz Zbaraszczuk.

Podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie wprowadzonej zmiany, bowiem w okresie już obowiązujących regulacji nie stwierdzono ich nadużywania. Dane przekazywane przez banki chronione są tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej – powiedział.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, bankier.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY