Trwa zbiórka na pomoc Polakom w Mołdawii. “Polska mniejszość żyje tam stulecia od czasów świetności dawnej Rzeczypospolitej”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Fundacja Studio Wschód

Fundacja Studio Wschód organizuje akcję pomocy polskiej diasporze w Mołdawii. Nadal mieszka tam kilka tysięcy kultywujących polską kulturę osób, mimo iż od ponad 230 lat te tereny znajdują się już poza granicami Rzeczypospolitej.
  • Dotychczas zebrano około 1/3 potrzebnej kwoty.
  • Fundacja Studio Wschód zamierza udać się w sierpniu do Mołdawii i przekazać dary dla polskiej diaspory.
  • Pomoc trafi do 44 seniorów w Styrczy, 87 seniorów w Bielcach, 4 rodzin wielodzietnych, 4 niepełnosprawnych seniorów i 4 niepełnosprawnych dzieci oraz 26 przedszkolaków.
  • Zobacz także: Za 1,5 roku Polska zamknie kopalnie węgla? To konsekwencja decyzji UE

Od setek lat z Polskością w sercu

Fundacja Studio Wschód zaznacza, że Mołdawia w kontekście polskiej diaspory należy do tych “najmniej znanych i odwiedzanych miejsc”. Co nie umniejsza faktu, że Polacy żyją tam od setek lat i – podobnie jak ci z Kresów Wschodnich, nie wyemigrowali z Polski. To Polska ich opuściła, poprzez zmianę granic. Niemniej jednak po dzień dzisiejszy kultywują Polskość.

Polska mniejszość żyje tam stulecia od czasów świetności dawnej Rzeczypospolitej aż do jej drugiego rozbioru w 1793 roku. Oznacza to, że od ponad 230 lat nasi krajanie żyją poza Polską, mimo to zachowując polską kulturę, obyczaje i tożsamość – wskazała Fundacja.

Zebrano już 1/3 zakładanej kwoty

Od pewnego czasu za pośrednictwem portalu zrzutka.pl trwa zbiórka finansowa, mająca na celu zorganizowanie pomocy dla mieszkających w Mołdawii Polaków. Fundacja Studio Wschód zamierza udać się tam w sierpniu. Dotychczas zebrano około 1/3 potrzebnej kwoty.

Większość Polaków jest skupiona wokół Stowarzyszenia “Dom Polski w BIelcach” z którą nawiązaliśmy kontakt i do której chcemy dotrzeć w sierpniu zarówno do Bielc jak i położonej nieopodal Styrczy, gdzie Polacy stanowią najliczniejszą grupę stąd też wieś jest nazywana “Małą Warszawą”. Polskie środowisko w Mołdawii prężnie się rozwija w ramach stowarzyszenia gdzie funkcjonuje polski zespół ludowy, są organizowane rozmaite projekty polonijne i szkoła języka polskiego, wydawana też jest polska gazeta – zrelacjonowała Fundacja.

W ramach akcji chcemy przygotować ponad 150 paczek żywnościowych dla najbardziej potrzebujących seniorów oraz 50 wyprawek szkolnych, które przekażemy bezpośrednio Rodakom w Mołdawii. Pomoc trafi do 44 seniorów w Styrczy, 87 seniorów w Bielcach, 4 rodzin wielodzietnych, 4 niepełnosprawnych seniorów i 4 niepełnosprawnych dzieci oraz 26 przedszkolaków – napisano.

Także dary rzeczowe

Równocześnie trwa zbiórka darów rzeczowych dla Polaków w Mołdawii.

Potrzebne są słodycze, kawa herbata, konserwy, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości, żywność długoterminowa, zabawki, wyprawki szkolne, tornistry. Paczki dla Polaków na wschodzie można słać na poniższy adres:

Radio Wrocław, Aleja Karkonoska 10, 53-015 Wrocław

Jako nadawcę prosimy wpisywać Fundacje Studio Wschód, również zalecamy, aby na paczce napisać, że jest to “Pomoc Polakom w Mołdawii” – podała Fundacja.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

zrzutka.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY