Separatyści skazali najemników. Wysoki wyrok dla trójki cudzoziemców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Trójka najemników skazana na śmierć przez separatystów

Separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej skazali na śmierć trójkę najemników / Fot. Twitter

​Sąd Najwyższy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej skazał na karę śmierci trzech cudzoziemców, którzy walczyli po stronie Ukrainy. Chodzi o dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka.
  • Niestety trzech zagranicznych najemników zostało skazanych na śmierć przez separatystyczny sąd z Donieckiej Republiki Ludowej.
  • Chodzi o dwój Brytyjczyków Aidena Aslina i Shauna Pinnera, a także o Ibrahima Saadouna.
  • Przewodniczący tzw. sądu Aleksander Nikulin stwierdził, że jest to wyrok sprawiedliwy.
  • Skazanym dano zaledwie miesiąc na sformułowanie i skierowanie wniosku o odwołanie wyroku.
  • Brytyjczycy oraz ich rodzina podkreśla, że nie byli najemnikami, lecz od wielu lat służyli w regularnej ukraińskiej armii.
  • Domagają się takiego samego traktowania jak jeńcy wojenni, którzy chronieni są przez zapisy konwencji genewskiej.
  • Zobacz także: Andrzej Duda rozjuszył Niemców wspomnieniem o Hitlerze. Są wściekli po ostatnim wywiadzie: “Brutalny atak”

Jak podają rosyjskie agencje, Aiden Aslin i Shaun Pinner z Wielkiej Brytanii oraz Ibrahim Saadoun zostali skazani na karę śmierci za działanie w batalionie najemniczym oraz rzekome popełnianie działań zmierzających do przejęcia władzy i obalenia porządku konstytucyjnego w tzw. Donieckiej Republice Ludowej.

Wydając wyrok, sąd kierował się nie tylko określonymi normami, ale także główną, niezachwianą zasadą – sprawiedliwości. To umożliwiło podjęcie tej trudnej decyzji o zastosowaniu wobec skazanych wyjątkowego środka karnego w postaci kary śmierci

– podkreślił “sędzia” Aleksander Nikulin.

Teraz żołnierzom pozostał zaledwie miesiąc na sformułowanie wniosku o odwołanie się od wyroku, co w warunkach wojennych wydaje się być szczególnie trudne do zrealizowania. Warto zauważyć, że ukraińskie sądy nie stosują kary śmierci dla rosyjskich żołnierzy, którzy dopuścili się zabójstw na cywilach.

Pinner i Aslin poddali się w Mariupolu w połowie kwietnia. Saadoun z kolei został schwytany w marcu w miejscowości Wołnowacha.

Brytyjczycy twierdzą, że służyli w regularnych jednostkach wojskowych w Mariupolu, więc powinni być chronieni jako jeńcy wojenni przez Konwencję Genewską. Aslin i Pinner od kilku lat mieszkali na Ukrainie. Ich rodziny przekonują, że mężczyźni nie byli najemnikami, ale oficjalnie służyli w armii ukraińskiej. 

Przed sądem samozwańczej republiki znajduje się także inny Brytyjczyk, Andrew Hill z Wielkiej Brytanii. W jego sprawie nie zapadł jeszcze wyrok.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY