Posłowie zgodzili się na obniżkę podatku PIT. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rząd oraz sejmy przyjęli obniżkę podatku PIT

Zmiana w podatku PIT / Fot. Twitter

W czwartek Sejm podczas głosowania przyjął większość poprawek Senatu dotyczących ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw obniżających PIT. Dzięki temu obniżono m.in. podatek PIT z 17 do 12 proc. Ustawa trafi teraz na ręce prezydenta
  • W czwartek komisja finansów publicznych poparła większość poprawek do ustawy obniżającej podatek PIT.
  • Posłowie przyjęli również poprawkę przywracające wspólne rozliczenie dla samotnie wychowujących dzieci.
  • W uchwalonej ustawie podatek PIT obniżono z 17 do 12 proc.
  • W obecnej stawce pozostanie również kwota wolna od podatku, której próg wynosi 30 tys. zł.
  • Zobacz także: Lisiecki: Ceny żywności pójdą w górę [NASZ WYWIAD]

Wcześniej komisja finansów publicznych poparła większość poprawek Senatu do ustawy obniżającej PIT. Senat zgłosił 30 poprawek do ustawy, której celem jest m.in. redukcja niższej stawki PIT z 17 do 12 proc.

Posłowie komisji finansów publicznych zaakceptowali m.in. poprawkę, przywracającą wspólne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed 2021 r., zgodnie z propozycją Senatu, ten sposób opodatkowania będzie miał zastosowanie także do opieki naprzemiennej.

Posłowie zgodzili się także na podniesienie wysokości procentowej podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego z 1 do 1,5 proc.

Przyjęto również poprawkę, gdzie podatnik skorzysta z zaliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodu czy też ich odliczenia od dochodu przysługuje mu jeden limit odliczenia. Poparto również szereg poprawek, których celem jest doprecyzowanie przepisów czy zmiany redakcyjne.

Czytaj więcej: Sejm odrzucił większość poprawek Senatu. Ustawa o Sądzie Najwyższym trafi do prezydenta

Już od lipca zmianie ulegnie stawka podatku PIT

Uchwalona 12 maja przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT zakłada, że od 1 lipca br. stawka PIT spadnie z 17 proc. do 12 proc.

Kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł. Dla niektórych przedsiębiorców wprowadzone zostanie odliczenie części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY