Litwa zmieni prawo ws. obywatelstw? Na 2024 rok zaplanowano referendum

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Granica litewska.

Granica litewska. / Fot. Twitter/trojmorze_pl

Rada Seimasu powołała grupę roboczą, która ma za zadanie przygotować referendum w sprawie dopuszczalności posiadania przez obywateli Litwy obywatelstwa innych państw.
  • Przewodnicząca litewskiego parlamentu Viktorija Cmilyte Nielsen poinformowała o pracach przygotowawczych nad krajowym referendum.
  • Referendum będzie dotyczyło umożliwienia Litwinom na posiadanie drugiego obywatelstwa.
  • W poprzednim podejściu organizowanym w 2019 r. większość głosujących była za takim rozwiązaniem, lecz referendum unieważniono ze względu na niską frekwencję.
  • Obecnie Litwini, którzy wyjechali przed 1990 r. moją problemy z uzyskaniem drugiego obywatelstwa w krajach Unii Europejskiej.
  • Zobacz także: Dmitrij Miedwiediew: Celem szóstego pakietu sankcji nie jest Rosja

Rada zwróciła się już do wszystkich frakcji parlamentarnych o delegowanie do grupy roboczej swoich przedstawicieli.

Celem jest przygotowanie się do referendum, wypracowanie jego formuły i opracowanie planu działań w ramach przygotowań do referendum zaplanowanego na 2024 r.

– przekazała przewodnicząca litewskiego parlamentu Viktorija Cmilyte-Nielsen.

Cytujący przewodniczącą Seimasu portal nadawcy publicznego LRT podkreślił, że z apelem o przyspieszenie prac nad przygotowaniem referendum wystąpiło do parlamentu Światowe Stowarzyszenie Litwinów. Zgodnie z założeniem referendum to ma odbyć się jednocześnie z wyborami prezydenckimi w 2024 r.

LRT przypomniało, że jedno takie referendum przeprowadzono przy okazji poprzednich wyborów prezydenckich w 2019 r. Choć większość głosujących opowiedziała się wówczas za umożliwieniem obywatelom Litwy nabywania obywatelstwa innego państwa, to jednak frekwencja okazała się zbyt niska, by było ono wiążącym.

Czytaj więcej: Rajd pijanego kierowcy. Zderzył się z radiowozem

Litewskie prawo zakazuje podwójnego obywatelstwa

Zgodnie z obowiązującym prawem emigranci, którzy opuścili Litwę po odzyskaniu przez nią niepodległości 11 marca 1990 r., nie mogą obecnie, z pewnymi wyjątkami, posiadać podwójnego obywatelstwa.

Sąd Konstytucyjny orzekł już, że tylko referendum w sprawie zmiany konstytucji może otworzyć możliwość posiadania drugiego obywatelstwa przez Litwinów, którzy po uzyskaniu niepodległości nabyli obywatelstwo innych krajów.

Problem stał się istotny wraz z emigracją setek tysięcy obywateli Litwy do państw Europy Zachodniej po przystąpieniu tego państwa do Unii Europejskiej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY