Rosjanie przeprowadzą referendum w Donbasie? Pieskow: To prawie niemożliwe

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dmitrij Pieskow

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow / Fot. Youtube/BBC News

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że referendum w Donbasie na razie się nie odbędzie. Zaznaczył, że w obecnej sytuacji nie jest możliwe przeprowadzenie procedury głosowania.
  • Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w ostatniej wypowiedzi stwierdził, że w obecnych warunkach nie zostanie przeprowadzone referendum w Donbasie.
  • Podkreślił, że najpierw Rosjanie muszą zagwarantować na okupowanych terenach bezpieczeństwo mieszkańcom.
  • Wcześniej portal Meduza informował, że referenda i przyłączenie się do Rosji miały się odbyć w Ługańsku i Doniecku w połowie maja.
  • Zobacz także: Poseł opozycji chwali rząd. “Daje przykład całej Europie”

Już pod koniec kwietnia niezależny rosyjski portal Meduza ustalił, że Rosja planuje w najbliższym czasie referenda ws. przyłączenia samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej. Pogłoski o tym, że Rosja może zorganizować takie głosowania w zbuntowanych republikach, pojawiały się tuż przed agresją na Ukrainę, a temat powrócił w czasie rosyjskiej inwazji.

W połowie maja w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej i Donieckiej Republice Ludowej miałyby odbyć się referenda w sprawie przyłączenia do Rosji. Dwa źródła bliskie administracji prezydenta Władimira Putina wymieniły daty 14 i 15 maja. Takie informacje podawał w kwietniu portal Meduza, jednak do przeprowadzenia głosowań nie doszło. Powodem był brak stabilizacji w regionie.

Pieskow o referendum w Donbasie

Kwestię przeprowadzenia referendum w sprawie przyłączenia Donbasu do Rosji skomentował cytowany przez ukraińskie media rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Jak podkreślił polityk, w obecnych warunkach przeprowadzenie głosowania jest prawie niemożliwe.

Przede wszystkim musimy im zapewnić bezpieczeństwo

– wytłumaczy rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował w czwartek, że rosyjscy okupanci kontrolują jedną piątą jego kraju, w tym Półwysep Krymski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY