Aborcja dla nastolatek? Hiszpania chce pozbawić lekarzy prawa do sprzeciwu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
najnowszy sondaż

Aborcja w 3. trymestrze ciąży / Fot. z video edukacyjnego doktora Levatino

Hiszpański, lewicowy rząd koalicyjny premiera Pedro Sancheza zamierza wnieść projekt ustawy, która zalegalizowałby aborcję dla 16 i 17-letnich dziewcząt z pominięciem zgody ich rodziców.
  • Hiszpański rząd Pedro Sancheza przyjął projekt ustawy legalizujący aborcję do 14 tygodnia dla 16 i 17-latek.
  • Projekt wyeliminuje również trzydniowy okres, w którym matka jest informowana o prawach, świadczeniach, pomocy publicznej na ochronę macierzyństwa oraz dokonania aborcji.
  • Lewicowy rząd zamierza również wyłapywać poprzez rejestr odmawiających aborcji lekarzy, wystawiając ich na publiczny ostracyzm.
  • Zobacz także: George Soros na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos: To może być początkiem III wojny światowej

Hiszpański rząd składający się z Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej oraz pomniejszych lewicowych ugrupowań na czele z Unidas Podemos zatwierdził projekt ustawy legalizującą aborcję dla 16 i 17-latek. Teraz trafi ona do Kongresu Deputowanych, gdzie przejdzie przez ręce komisji.

Projekt ustawy eliminuje także trzydniowy okres oczekiwania przed dokonaniem aborcji, podczas którego matka musi być poinformowana o prawach, świadczeniach i pomocy publicznej na ochronę macierzyństwa lub dokonanie aborcji.

Projekt ustawy ma również uregulować możliwość korzystania z klauzuli sumienia przez pracowników służby zdrowia. Ma spowodować utworzenie rejestru osób odmawiających zgody na wykonywanie aborcji ze względu na sprzeciw sumienia oraz wzmocnić prawo do aborcji w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Ponadto ustawa ta ma zmniejszyć lub zlikwidować VAT od środków higieny osobistej dla kobiet i zapewnić te artykuły jako bezpłatne w takich miejscach jak szkoły i więzienia. Ma też zapewnić wydłużony płatny urlop macierzyński (również przed porodem) oraz umożliwi uzyskiwanie zwolnień lekarskich przez kobiety z silnymi bólami menstruacyjnymi.

Aborcja jest w Hiszpanii legalna od 1985 roku. Obecne prawo, które nakazuje uzyskanie zgody rodziców w przypadku aborcji u nieletnich dziewcząt zostało przyjęte w 2015 roku, gdy rządy sprawowała Partia Ludowa, która obecnie jest najliczniejszą grupą w hiszpańskiej opozycji.

Czytaj więcej: Toaleta dla “transpłciowych” w warszawskim liceum. Dyrektor: “Uznaliśmy, że to niewielka zmiana”

Lekarze bez prawa głosu

Minister ds. Równości, Irene Montero, w październiku 2020 roku oświadczyła, że więcej niż konieczne jest uchylenie ustawy o zgodzie rodziców.

Domagamy się, jak wielu ze wszystkich zakątków świata, prawa wszystkich kobiet do decydowania o swoim ciele i domagamy się umożliwienia wolnego decydowania o swoim macierzyństwie, a przede wszystkim prawa do pełnego i wolnego realizowania współżycia seksualnego

– stwierdziła wówczas minister ds. równości Irene Montero.

W kolejnym wystąpieniu w lipcu 2021 roku Montero oświadczyła, że prawo lekarzy do sprzeciwu sumienia nie może być stawiane wyżej niż prawo kobiet do wolnego wyboru.

Kobiety w Hiszpanii w ciągu pierwszych 14 tygodni ciąży mogą na żądanie uzyskać finansowaną przez państwo aborcję. W sytuacji poważnego zagrożenia zdrowia matki lub dziecka jest to dozwolone i w pełni finansowane do 22 tygodni ciąży, a jeśli dziecko w okresie prenatalnym ma cechy letalne lub jest poważnie i nieuleczalnie chore może je usunąć przez wszystkie dziewięć miesięcy, aż do porodu.

W zeszłym miesiącu do hiszpańskiego kodeksu karnego wprowadzono zakaz oferowania pomocy kobietom idącym na aborcję, a nawet zwykłych rozmów, a nawet modlitwy w tych miejscach, za co grozi kara do roku więzienia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

hli.org.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY