Shell wycofuje się ze współpracy z Gazprom Nieft. Katastrofalne skutki wojny dla rosyjskiej gospodarki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Shell wycofuje się z Rosji

Brytyjsko-holenderski koncern paliwowy Shell / Fot. Twitter

Shell wycofał się z kapitału zakładowego spółki joint venture z Gazprom Nieft, działającej przy projekcie Jenisej na Półwyspie Gydan w północno-zachodniej części Syberii. Brytyjsko-holenderski koncern posiadał wcześniej 50 proc. udziału w tej spółce.
  • Brytyjsko-holenderski koncern Shell wycofał swoje 50 proc. udziałów z kapitału zakładowego w spółce Gydan.
  • Obecnie wszystkie udziały należą do rosyjskiego koncernu Gazprom Nieft.
  • Wcześniej obie firmy zamierzały wydobywać ropę na Półwyspie Gydan w północno-zachodniej Syberii.
  • Komercyjne wydobycie miało rozpocząć się w 2028 r., natomiast w 2034 zamierzano osiągnąć wydobycie na poziomie 19,9 mln ton rocznie.
  • Już wcześniej brytyjsko-holenderski koncern ogłosi, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zamierza się wycofać z Rosji.
  • Zobacz także: Rosja igra z życiem kierowców. Rząd zezwolił na produkcję niebezpiecznych aut

Według najnowszych informacji agencji Interfax Gazprom Nieft stał się od 19 maja 100 procentowym udziałowcem kapitału zakładowego spółki Gydan. To oznacza, że brytyjsko-holenderski gigant paliwowy Shell wycofał się ze współpracy. Wcześniej firma była właścicielem 50 proc. udziałów. Pod koniec 2021 r. koncern posiadał około 3 mld dolarów w aktywach trwałych w przedsięwzięciach tj. Sachalin II, Salym Petroleum Development i wspomniany wcześniej Gydan.

Gydan to spółka joint venture z Gazprom Neft mająca na celu rozpoznanie i opracowanie bloków na Półwyspie Gydan w północno-zachodniej Syberii.

Czytaj więcej: Niemcy nie zgadzają się pomoc Ukrainie. Postawili weto na funduszu odbudowy

Koniec z wielkimi inwestycjami

Przed wybuchem wojny na Ukrainie, Gazprom Nieft oraz Shell informowali o wspólnych planach inwestycyjnych. Zamierzali stworzyć nowy duży klaster na bazie spółki joint venture w celach poszukiwania złóż w Arktyce. Zakładano, że komercyjne wydobycie w ramach projektu może rozpocząć się w 2028 r., a przewidywana wielkość produkcji miała osiągnąć 19,9 mln ton ropy w 2034 r.

Plany te pokrzyżowała jednak rosyjska inwazja. Brytyjsko-holenderski koncern ogłosił zamiar wycofania się ze wszystkich rosyjskich projektów dotyczących ropy naftowej, produktów ropopochodnych, gazu ziemnego i jego skroplonej wersji.

Shell poinformował też, że zamierza wycofać się ze spółek joint venture z Gazpromem, w tym z projektu Sachalin-2, w którym ma 27,5 proc. udziału, ze spółki joint venture Salym Petroleum Development z Gazprom Nieft i Gydan Energy i zakończyć udział w projekcie gazociągu Nord Stream 2.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY