Rola Polski w powojennej odbudowie Ukrainy. Raport Ordo Iuris

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ukraińskie zniszczenia

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. YouTube

Na Ukrainie trwa wojna wywołana rosyjską agresją. Konieczne jest zatem już teraz przygotowanie planu odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych. Instytut Ordo Iuris wskazuje w raporcie, że bezpośredni lub przynajmniej pośredni udział Polski w powojennej odbudowie sąsiedniego państwa może obu stronom przynieść wymierne korzyści. Analitycy zbadali prawne możliwości pomocy Polski w odbudowie Ukrainy w taki sposób, aby jednocześnie zabezpieczyć polskie interesy.

POBIERZ RAPORT – LINK

Instytut podkreśla, że włączenie się Rzeczypospolitej i polskich przedsiębiorców w odbudowę oznacza możliwość uzyskania intratnych kontraktów, finansowanych z różnych źródeł, w tym od wielu zagranicznych darczyńców Ukrainy. W konsekwencji pozwoli to polskim firmom na uzyskanie dochodów, które powrócą do naszego, kraju dostarczając nie tylko wpływów budżetowych, ale również redukując bezrobocie oraz oddziałując na wzrost innowacyjności i konkurencyjności tych przedsiębiorców. Zapewni to także warunki do pozyskiwania przez ich pracowników nowych doświadczeń i umiejętności. Szerokie możliwości zagwarantować może także wykorzystanie pomocy wiązanej, na mocy której większość środków z udzielonych Ukrainie kredytów będzie musiała zostać wydatkowana na pochodzące z Polski towary i usługi. Instytut Ordo Iuris zbadał więc prawne możliwości pomocy Polski w odbudowie Ukrainy w taki sposób, aby pomagając jej jednocześnie zabezpieczyć polskie interesy.

W kolejnych rozdziałach raportu przeanalizowane zostały historyczne precedensy udzielania powojennego wsparcia finansowego w odbudowie zniszczonych krajów i ich gospodarek. Opisano również międzynarodowe instrumenty udzielania pomocy finansowej, polskie regulacje dotyczące przekazywania wsparcia finansowego za granicę oraz prawne i ekonomiczne warunki współpracy polskich przedsiębiorstw w odbudowie zniszczonej wojną Ukrainy. Ostatni rozdział stanowi próbę analizy warunków, które stawia się Ukrainie w procesie integracji z Unią Europejską i roli, jaką Polska może odegrać pomagając w tym zbliżeniu.

Czytaj również: CPAC w Polsce? Patryk Jaki: Pracujemy nad tym [NASZ WYWIAD]

Raport został zaprezentowany podczas konferencji prasowej. Wydarzenie otworzył adw. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

– Samodzielna, niezależna Ukraina to jeden z fundamentów polskiej polityki międzynarodowej i polskiej polityki bezpieczeństwa. Służyć temu będzie musiał już niebawem proces odbudowy niezależnego państwa ukraińskiego. Proces ten nie może się odbywać bez wyraźnego zaangażowania społeczności międzynarodowej, a co dla nas nie ulega żadnej wątpliwości, bez kluczowej roli Polski – podkreślił.

O konieczności zaangażowania Polski w odbudowę Ukrainy mówił także Łukasz Bernaciński z Zarządu Ordo Iuris.

– Polska dyplomacja powinna sondować możliwość i dążyć do tego, by nasza stała się liderem wskazywania polityki Unii Europejskiej względem państw Europy Środkowej, a także państw leżących na wschód od granicy Unii. Polska nie może być jednak adwokatem wspólnych interesów europejskich za cenę własnych interesów narodowych. Dlatego powinniśmy dążyć do tego, by Polska już teraz podjęła trud analityczny, który będzie skutkował wejściem na nowy poziom wsparcia Ukrainy i zmobilizowała do tego inne kraje – zaznaczył.

Dr Tomasz Woźniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris zauważył, że Polska powinna wskazywać kierunki międzynarodowej pomocy Ukrainie.

– Polska, będąc członkiem szeregu organizacji o międzynarodowych o charakterze gospodarczym i ekonomicznym, a także banków międzynarodowych, których celem jest rozwój innowacyjności i odbudowa po różnych kataklizmach, powinna stać się liderem państw wspierających Ukrainę w takim znaczeniu, aby problemy, które dla Ukrainy są kluczowe, stały się również kluczowe dla innych państw świata – stwierdził.

Głos zabrała również Mariia Tkaczuk, prawnik z Ukrainy. Przedstawiła ona uwarunkowania prawa ukraińskiego sprzyjające przedsiębiorcom z zagranicy.

– Jeszcze przed rozpoczęciem wojny, Ukraina rozpoczęła aktywny rozwój ustawodawstwa inwestycyjnego. Dzisiaj dla przedsiębiorstw zagranicznych nie ma wyjątków w zakresie możliwości współpracy z państwem. Należy się spodziewać nowych kroków w kierunku liberalizacji klimatu inwestycyjnego na Ukrainie – zauważyła.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY