Uniwersalny dochód podstawowy. Eksperymentalny program w Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Canva

Bezwarunkowy dochód podstawowy będzie testowany w Polsce. Eksperyment odbędzie się w gminach na Warmii i Mazurach. Przez dwa lata grupie minimum pięciu tysięcy mieszkańców - a maksymalnie 31 tys. osób - będzie co miesiąc wypłacane 1300 złotych. Wcześniej bezwarunkowy dochód podstawowy testowała Finlandia, a w 2021 roku rozpoczął się eksperyment w Niemczech.
  • Grupa ekspertów zamierza przetestować w Polsce tzw. uniwersalny dochód podstawowy.
  • W założeniu dochód bezwarunkowy ma zagwarantować każdemu obywatelowi środki finansowe, niezależnie od tego, czy w danym momencie pracuje.
  • Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza będzie koordynować warunki programu wsparcia bezrobotnych.
  • Przez dwa lata grupa od 5 tys. do 31 tys. osób będzie otrzymywać miesięcznie 1300 zł.
  • Zobacz także: Rząd zwiększa budżet programu dot. geotermii

Dochód bezwarunkowy, czy też uniwersalny dochód podstawowy to wypłata gotówki dla każdego obywatela – bezwarunkowa, a więc bez względu na jego dochody, na to, czy jest bogaty, czy biedny, czy pracuje, czy też nie. Jaka jest idea wprowadzenia takiej koncepcji? Zagwarantować ludziom wolność od ubóstwa.

Tak, jak przedstawia ją Guy Standing – profesor Uniwersytetu Londyńskiego – koncepcja UBI obejmuje także dodatki dla osób o specjalnych potrzebach, a więc na przykład dla osób z niepełnosprawnością. Nie przewiduje też możliwości zastąpienia nim innych świadczeń społecznych, ani nie zwalnia państwa z odpowiedzialności za edukację, czy ochronę zdrowia.

Polska przetestuje dochód bezwarunkowy

Programy pilotażowe dla uniwersalnego dochodu podstawowego przeprowadzono już w kilku krajach. Jednym z pierwszych była Finlandia, gdzie program taki przez dwa lata – od początku 2017 roku do końca 2018 roku – obejmował próbę 2000 losowo wybranych bezrobotnych. 

Zaowocował poprawą zdrowia uczestników i nieco większym zatrudnieniem w objętej nim grupie 

– stwierdził jeden z propagatorów tego rozwiązania prof. Guy Standing.

W 2021 r. swój eksperyment rozpoczęły Niemcy. Teraz na testowe rozwiązanie zdecydowała się Polska.

Bezwarunkowy dochód podstawowy będzie testowany w Polsce. Eksperyment odbędzie się w północnych gminach naszego kraju leżących przy granicy z Rosją. Przez dwa lata grupie minimum pięciu tysięcy mieszkańców będzie co miesiąc wypłacane 1300 złotych

– poinformował na Twitterze dziennikarz Marek Szymaniak.

Czytaj więcej: KE podjęła decyzję ws. wsparcia krajów frontowych. 248 mln euro dla uchodźców

Polscy bezrobotni otrzymają 1300 zł miesięcznie

Na stronie Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu podano informację, że za ten eksperyment będzie odpowiedzialne Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza.

W zespole przygotowującym pilotaż uczestniczy m.in. dr Maciej Szlinder oraz socjologowie z UAM – dr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski z Wydziału Socjologii. 

Eksperyment potrwa dwa lata i będzie polegał na wypłacaniu 1300 zł grupie mieszkańców – minimum 5 tys., maksimum 31 tys. osób.

Obszar źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Interwencja, jaką byłby program pilotażowy bdp, mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 r. – informował dr Szlinder.

– wskazał dr Maciej Szlinder z partii Lewica.

Socjologowie będą badać wiele różnych zmiennych, m.in.: aktywność ekonomiczną, społeczną, edukacyjną, kwestie dobrobytu (struktura konsumpcji, dochody, oszczędności, sytuacja mieszkaniowa, nierówności majątkowe), dobrostan mieszkańców (poczucie zadowolenia z życia, sprawstwa, niepewności itp.), zmiany w relacjach międzyludzkich mierzonych poziomem zaufania społecznego oraz bezpieczeństwo (zagrożenie przestępczością).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

interia.pl, uniwersyteckie.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY