Porozumienie obozu rządzącego ws. reformy sądowej

WAŻNE
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
PiS nie zamierza karać małopolskiej kurator

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki / Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rada Liderów obozu rządzącego przyjęła strategię ws. reformy sądownictwa. Przedstawiciele koalicjantów mieli dojść do porozumienia w kwestii likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Prawo i Sprawiedliwość zamierza również zwiększyć liczbę okręgów partyjnych z obecnych 40 do 100.
  • Podczas spotkania liderów obozu rządzącego przyjęto porozumienie ws. reformy sądownictwa.
  • Zmiana podejścia jest oczekiwana ze strony UE, która w zamian ma odblokować środki unijne z Funduszu Odbudowy.
  • Wkrótce ma zostać przedstawiona w sejmie uchwała o likwidacji Izby Dyscyplinarnej.
  • Szef klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość Ryszard Terlecki odniósł się też do ewentualnej zmiany ordynacji wyborczej.
  • Mają również nastąpić wewnętrzne zmiany w PiS, zwiększając liczbę lokalnych jednostek z 40 do 100.
  • Zobacz także: Zapadł wyrok ws. “babci Kasi”. Niezrozumiała decyzja sędziego

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości ma wznowić prace nad prezydenckim projektem, który ma umożliwić wypłatę środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Natomiast wczoraj podczas spotkania Rady Liderów ustalono strategię obozu władzy.

Liderzy koalicji tj. Jarosław Kaczyński z Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski, a także Adam Bielan z partii Republikanie, Marcin Ociepa z OdNowy oraz gościnnie Paweł Kukiz zgodzili się na przyjęcie uchwały likwidującej Izbę Dyscyplinarną.

PiS zgodziło się na część zmian zaproponowanych przez frakcję Zbigniewa Ziobro, jednak dokładna ich treść uzgadniana jest z urzędnikami z Kancelarii Prezydenta. Partia rządząca chce, aby przepisy, nad którymi w czwartek ma pracować sejmowa komisja sprawiedliwości, zostały przyjęte w przyszłym tygodniu.

Czytaj więcej: Zabójstwo młodej Polki w Londynie. Otrzymała kilka ciosów nożem

Nastąpi zmiana ordynacji wyborczej?

Wygląda na to, że jesteśmy dogadani – powiedział w środę wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany o spór PiS z Solidarną Polską w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki podczas spotkania z przedstawicielami mediów poinformował o wyniku wczorajszych negocjacji. Potwierdził, że doszło do zawarcia porozumienia w sprawie reformy sądownictwa.

Według szefa klubu PiS, we wtorek dyskutowano też o sędziach pokoju. Zapewnił on również, że spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, wspólnego porozumienia.

Terlecki zaprzeczył również, że na spotkaniu rozmawiano na temat ewentualnych przedterminowych wyborów parlamentarnych, a także o potencjalnej liście wyborczej.

Nie rozmawialiśmy o żadnych personaliach, ani o perspektywie wcześniejszych wyborów

– podkreślił Ryszard Terlecki.

Pytany o doniesienia, że PiS sonduje możliwość zmiany ordynacji wyborczej, Terlecki odpowiedział, że na razie nie ma takiego planu.

Na obecną chwilę władzę PiS nie planują zmiany ordynacji wyborczej, jednakże podczas piątkowego spotkania Komitetu Politycznego, będzie omawiana kwestia zmiany ilości okręgów w strukturze partyjnej. Ich liczba ma zostać zwiększona z obecnych 40 do 100 okręgów.

Jest projekt zmiany granic okręgów w strukturze partii, żeby zamiast 40 było ich 100. W piątek się zbierze się Komitet Polityczny PiS, który to prawdopodobnie przyjmie

– wytłumaczył szef klubu PiS.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY