Szwajcaria porzuci swoją tradycyjną neutralność? Możliwe dołączenie do NATO

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szwajcaria zastanawia sięnad porzuceniem neutralności

Szwajcarska minister obrony Viola Amherd / Fot. Twitter

Tradycyjna szwajcarska polityka neutralności militarnej wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę została wystawiona na najtrudniejszy test od dekad, Minister obrony Viola Amherd udała się ostatnio do Waszyngtonu, aby rozmawiać o ewentualnej roli jej kraju przy Sojuszu Północnoatlantyckim.
  • Szwajcarskie ministerstwo obrony ze względu na konflikt na Ukrainie zamierza sporządzić raport ws. bezpieczeństwa krajowego.
  • Z kolei szefowa resortu Viola Amherd nie wykluczyła większego zaangażowania kraju we współpracę z Sojuszem Północnoatlantyckim.
  • Jej zdaniem również zasada szwajcarskiej neutralności nie jest tradycją samą w sobie i może ulec zmianie.
  • Zobacz także: Polski przylądek Canaveral? Otwarto nowoczesny ośrodek badawczy

Szwajcarskie ministerstwo obrony przygotowuje raport na temat sposobów wzmocnienia bezpieczeństwa kraju w obliczu ataku Rosji na Ukrainę. Będzie on gotowy do końca września.

Na początku otrzyma go do wglądu szwajcarski rząd, a następnie jego treść będzie omawiana w parlamencie, ale nie przewidziano nad nim żadnego głosowania. Raport posłuży jako baza dla przyszłych decyzji szwajcarskich władz co do podniesienia bezpieczeństwa narodowego.

Wśród możliwych opcji są wspólne ćwiczenia wojskowe z Sojuszem Północnoatlantyckim oraz inwestowanie w uzbrojenie.

W dłuższej perspektywie definicja neutralności może ulec zmianie

– stwierdziła szwajcarska minister obrony Viola Amherd.

Dodała, że neutralność, którą Szwajcaria utrzymywała przez obie wojny światowe w XX wieku, nie jest celem samym w sobie, a ma służyć bezpieczeństwu kraju.

Rola Szwajcarii w zmieniającym się świecie

Do Waszyngtonu w ostatnich dniach udała się minister obrony Szwajcarii Viola Amherd. Oznajmiła ona, że Szwajcaria powinna ściślej współpracować z NATO, ale niekoniecznie wstępować do Sojuszu.

W grę wchodzi natomiast organizacja regularnych spotkań na między Szwajcarią a NATO, zarówno na szczeblu politycznym, jak i militarnym.

Tak stanowcze zbliżenie się do NATO oznacza dla Szwajcarii odejście od polityki neutralności i stronienia od udziału w konfliktach. Według wielu dzięki tej polityce, uchroniło ten kraj od zniszczeń.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

euroactiv.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY