Polski przylądek Canaveral? Otwarto nowoczesny ośrodek badawczy

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Otwarto nowoczesną placówkę dla polskich studentów

Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej / Fot. Twitter

W Sierakowie w woj. mazowieckim otwarto Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej. Placówka będzie prowadzić m.in. zaawansowane prace nad bezzałogowymi statkami powietrznymi i badaniami kosmicznymi.
  • Kilka dni temu otwarto nowoczesny Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Sierakowie w woj. mazowieckim.
  • Według informacji podanych przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych na projekt przeznaczono 33 mln 495 tys zł.
  • Ośrodek będzie pełnił m.in. funkcje do certyfikacji, kształcenia i serwisowania lotniczego.
  • Umożliwi on również prowadzenie zaawansowanych prac nad bezzałogowymi statkami powietrznymi.
  • Zobacz także: Marek Sawicki naruszył dobra osobiste Elewarru. Sąd nakazał mu przeprosić za kłamstwa

Jak podaje Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych na wybudowanie Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Sierakowie przeznaczono łącznie 33 mln 495 zł. Z kolei ze środków unijnych wyłożono na ten cel 24 mln 656 tys. zł. Uroczyste otwarcie placówki nastąpiło 14 maja

Ośrodek według przekazanych w biuletynie informacji, będzie pełnił ważna rolę w certyfikacji, kształceniu i serwisowaniu lotniczym. Działalność placówki ułatwi prowadzenie zaawansowanych prac nad bezzałogowymi statkami powietrznymi. Również lokalni przedsiębiorcy będą posiadali możliwość współpracy we wdrażaniu nowoczesnych technologii.

Prace prowadzone w Ośrodku wpłyną także na rozwój krajowej nauki nad wykorzystaniem dronów dla precyzyjnego rolnictwa i leśnictwa

– czytamy w ocenie Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Kosmiczne ambicje warszawskiej uczelni

Mazowiecki urząd informuje, że Politechnika Warszawska będzie realizowała cztery projekty z obszaru infrastruktury badawczej, na którą przeznaczono 80 mln zł publicznego dofinansowania. Wśród realizowanych przez uczelnię przedsięwzięć wymieniono m.in. utworzone w Płocku Centralne Laboratorium Mechaniki i Budownictwa.

Otwarcie ośrodka jest olbrzymim sukcesem, wpisującym się w realizację aktualnej strategii Politechniki Warszawskiej

– stwierdził z dumą rektor uczelni prof Krzysztof Zaremba.

Jego zdaniem współpraca z samorządem i administracją rządową umożliwiła prowadzenie bardzo unikalnych i potrzebnych badań nad nowoczesnymi dronami m.in. służących nad monitorowaniem pół uprawnych, a także w celach wojskowych.

Drony to dziś stały element naszej rzeczywistości, a ich rola, także ze względu na sytuację międzynarodową, będzie wzrastać

dodał rektor.

Politechnika Warszawska nie zamierza wyłącznie skupiać się na przedstawionych wcześniej programach, lecz również wdrażać i badać technologie do magazynowania energii bardzo potrzebnych do rozwoju elektromobilności. Uczelnia planuje również wykorzystać ośrodek do instalacji urządzeń potrzebnych do badań kosmicznych.

Mamy również plany związane z rozwojem szkolenia lotniczego oraz instalacji do badań kosmicznych

– zapowiedział prof. Janusz Frączek dziekan wydziału mechanicznego, energetycznego i lotnictwa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

zyciestolicy.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY