- Szwajcarskie ministerstwo obrony ze względu na konflikt na Ukrainie zamierza sporządzić raport ws. bezpieczeństwa krajowego.
- Z kolei szefowa resortu Viola Amherd nie wykluczyła większego zaangażowania kraju we współpracę z Sojuszem Północnoatlantyckim.
- Jej zdaniem również zasada szwajcarskiej neutralności nie jest tradycją samą w sobie i może ulec zmianie.
- Zobacz także: Polski przylądek Canaveral? Otwarto nowoczesny ośrodek badawczy
Szwajcarskie ministerstwo obrony przygotowuje raport na temat sposobów wzmocnienia bezpieczeństwa kraju w obliczu ataku Rosji na Ukrainę. Będzie on gotowy do końca września.
Na początku otrzyma go do wglądu szwajcarski rząd, a następnie jego treść będzie omawiana w parlamencie, ale nie przewidziano nad nim żadnego głosowania. Raport posłuży jako baza dla przyszłych decyzji szwajcarskich władz co do podniesienia bezpieczeństwa narodowego.
Wśród możliwych opcji są wspólne ćwiczenia wojskowe z Sojuszem Północnoatlantyckim oraz inwestowanie w uzbrojenie.
W dłuższej perspektywie definicja neutralności może ulec zmianie
– stwierdziła szwajcarska minister obrony Viola Amherd.
The head of the Swiss Government’s Department of Defence, Viola Amherd, told a media briefing in Washington on Friday that Switzerland must strengthen international cooperation, including with the United States. https://t.co/tLg855N2kA
— 780th Military Intelligence Brigade (Cyber) (@780thC) May 16, 2022
Dodała, że neutralność, którą Szwajcaria utrzymywała przez obie wojny światowe w XX wieku, nie jest celem samym w sobie, a ma służyć bezpieczeństwu kraju.
Rola Szwajcarii w zmieniającym się świecie
Do Waszyngtonu w ostatnich dniach udała się minister obrony Szwajcarii Viola Amherd. Oznajmiła ona, że Szwajcaria powinna ściślej współpracować z NATO, ale niekoniecznie wstępować do Sojuszu.
W grę wchodzi natomiast organizacja regularnych spotkań na między Szwajcarią a NATO, zarówno na szczeblu politycznym, jak i militarnym.
Tak stanowcze zbliżenie się do NATO oznacza dla Szwajcarii odejście od polityki neutralności i stronienia od udziału w konfliktach. Według wielu dzięki tej polityce, uchroniło ten kraj od zniszczeń.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
euroactiv.pl