- Podczas czwartkowego głosowania w Sejmie posłowie wybrali dotychczasowego prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego na ponowną kadencję.
- Podczas debaty, posłowie opozycji wnioskowali o rezygnację z głosowania nad kandydaturą Glapińskiego.
- Posłowie wskazali, że jest on jedną z odpowiedzialnych osób za wysoką inflację i rosnące raty kredytów.
- Kandydaturę na prezesa zgłasza prezydent Polski, a jego kadencja trwa 6 lat.
- Zobacz także: Polska branża kosmiczna nabiera rozpędu. W Legnicy powstanie fabryka nanosatelitów
Szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta Polski na 6 lat. Prezydent Andrzej Duda złożył wniosek w styczniu. Kadencja Adama Glapińskiego upływa w czerwcu. Powołanie prezesa Narodowego Banku Polskiego następuje w Sejmie bezwzględną większością głosów.
Debata nad wyborem prezesa NBP
W debacie poprzedzającej głosowanie posłowie opozycji ponawiali zarzuty wobec Adama Glapińskiego i wnioskowali o rezygnację z głosowania nad wnioskiem ws. powołania prezesa NBP. Według nich, Glapiński jest odpowiedzialny m.in. za wysoką inflację i wzrastające raty kredytów.
To prezydent wskazuje kandydata, Sejm tylko głosuje, opozycja robi awanturę wykazując się brakiem znajomości przepisów
– wskazał szef Stałego Komitetu Rady Ministrów.
📌#Sejm rozpatruje wniosek Prezydenta RP o powołanie Adama Glapińskiego na stanowisko Prezesa @nbppl.
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) May 12, 2022
📸Wniosek przedstawił @_piotrcwik – zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta. Stanowisko komisji zaprezentował poseł @AKosztowniak. pic.twitter.com/WeNOx6anaY
Przecież konstytucja jasno wskazuje, że to prezydent RP wskazuje kandydata na prezesa NBP, a my nad nim głosujemy, czego Państwo nie rozumiecie
– zaznaczył Łukasz Schreiber.
Czytaj więcej: Orban tęskni za dostępem do morza. Chorwacko-węgierski spór dyplomatyczny
Opozycja przeciwna kandydaturze Glapińskiego
Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka postulował zarządzenie przerwy celem wycofania wniosku o ponowny wybór na funkcję prezesa NBP Glapińskiego. Jego zdaniem jest on odpowiedzialny za wzrost ubóstwa wśród Polaków, a także nie posiada on odpowiednich kwalifikacji.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek odparła, że punkt obejmujący wybór prezesa NBP był dyskutowany przez Konwent Seniorów i go nie wycofa.
Z kolei Mirosław Suchoń z Polski 2050 ocenił, że popieranie Glapińskiego to popieranie wysokiej inflacji, chaosu w gospodarce i wysokich rat kredytów.
Co takiego obiecał wam wczoraj prezes Glapiński, że chcecie go nadal popierać, czy prawdą jest, że obiecał wam dodruk pustego pieniądza na obietnice wyborcze?
– stwierdził poseł Mirosław Suchoń, szukając argumentacji po stronie PiS.
Wybór Glapińskiego na kolejną kadencję otwiera drogę do dalszego twórczego rozwijania instrumentów pozabudżetowego finansowania działań rządu, instrumentów których rdzeniem jest aktywność NBP. Hitem tej kadencji był fundusz „covidowy”. W nowej kadencji zapewne uzbrojenie i atom
– skomentował reelekcją Adama Glapińskiego na prezesa NBP, poseł Krzysztof Bosak.
Wybór A.Glapińskiego na kolejną kadencję otwiera drogę do dalszego twórczego rozwijania instrumentów pozabudżetowego finansowania działań rządu, instrumentów których rdzeniem jest aktywność NBP. Hitem tej kadencji był fundusz „covidowy”. W nowej kadencji zapewne uzbrojenie i atom
— Krzysztof Bosak 🇵🇱 (@krzysztofbosak) May 12, 2022
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
tvp.info