Polska branża kosmiczna nabiera rozpędu. W Legnicy powstanie fabryka nanosatelitów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polska branża kosmiczna nabiera rozpędu

Przedstawiciele firmy SatRev podpisujący umowę na budowę fabryki nanosatelitów / Fot. Twitter

Pierwsza w Polsce fabryka produkująca nanosatelity w ilościach komercyjnych ma powstać w Legnicy na Dolnym Śląsku. List dotyczący współpracy w tej dziedzinie podpisały we Wrocławiu spółka z sektora kosmicznego SatRev S.A. oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
  • Polska spółka z branży kosmicznej SatRev podpisała w środę kontrakt na powstanie fabryki nanosatelitów w Legnicy.
  • Władze miejskie zgodziły się, aby przedsiębiorstwo wybudowało fabrykę i dostarczyło pracę obywatelom z regionu.
  • Jak przekazał prezes Grzegorz Zwoliński oraz przedstawiciel firmy David Street nanosatelity pomogą w obserwacji ziemi, a także rolnikom.
  • Dzięki opracowanym schematom i analizom zdjęć dostarczonych przez satelity można ustalić odpowiednia porę do zasiewu i pielęgnacji zboża i innych upraw.
  • Fabryka ma powstać w ciągu najbliższych 18 miesięcy.
  • Zobacz także:

Nanosatelity to mały sprzęt, jak małe radio. Zawiera różne moduły: do komunikacji, rejestracji obrazu, stabilizacji. Zastosowań jest dużo, jeżeli mówimy o obserwowaniu ziemi i pól uprawnych, to możemy wyciągnąć wiele przydatnych informacji: kiedy zasiać, gdzie podlać uprawy i kiedy zebrać plony. Inne zastosowania to transport i logistyka, statki muszą wiedzieć np. którędy obejść sztorm i odbywa się to na podstawie danych satelitarnych

– podkreślił David Street ze spółki SatRev oraz jej prezes Grzegorz Zwoliński.

Fabryka ma powstać w 18 miesięcy w pobliżu dawnego lotniska w Legnicy, na obszarach inwestycyjnych LSSE, w przygotowanych przez strefę halach. Zakład w  2025 r. ma produkować dwie satelity dziennie. Według Grzegorza Zwolińskiego na świecie jest obecnie około 10 firm, które produkują satelity na tak dużą skalę. Zakład SatRev ma być pierwszą taką fabryką w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY