- Egzamin maturalny z historii od lat pomijany jest przez polskich maturzystów.
- Zaledwie 7,5 proc. maturzystów podeszło w tym roku do dodatkowej matury z tego przedmiotu.
- Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski wyjaśnił, że tak niskie zainteresowanie związane jest z wymogami danych uczelni.
- Polityk podkreślił jednak, że pomimo tak małej frekwencji Polacy są bardzo wyedukowani z wiedzy historycznej.
- Zobacz także: Dobromir Sośnierz zabrał głos w sprawie nazwy swojej partii: “Nie uda się już dłużej utrzymać tego w tajemnicy”
Jak pokazują dane historia nie jest faworytem polskich maturzystów. W przeciągu ostatnich lat, do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu podchodziło zaledwie 6-8 proc. osób.
Każdego roku odsetek osób wybierających historię jest mniej więcej taki sam. Chociaż porównując ten rok, kiedy egzamin z historii wybrało 7,1 proc. tegorocznych absolwentów, do ubiegłego roku, kiedy było 6,6 proc. absolwentów, to mamy drgnięcie o pół punktu procentowego
– powiedział Marcin Smolik.
Jednakże dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zauważył, że dwa lata temu maturę z historii zdawało 7,5 proc. maturzystów.
Historia traktowana jako nieważna
Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski wskazał, że uczelnie rekrutują studentów na kierunki humanistyczne bez wymaganej matury z historii.
To, jakie przedmioty abiturienci w danym roczniku wybierają na egzaminie maturalnym, jest podyktowane procedurą rekrutacyjną na konkretną uczelnię wyższą i na konkretny kierunek (…). Często obok historii znajdują się również przedmioty ścisłe, takie jak matematyka czy fizyka. Teoretycznie można studiować kierunek humanistyczny bez egzaminu z historii, ale z bardzo dobrze zdanym egzaminem na poziomie rozszerzonym z matematyki
– podkreślił Tomasz Rzymkowski.
Ministerstwo Edukacji i Nauki nie zamierza jednak wpływać na uczelnie w tym względzie.
Decyzja jest po stronie uczelni, ponieważ na tym polega autonomia uniwersytetu, że to on sam decyduje, na podstawie jakich egzaminów z konkretnych przedmiotów będzie przeprowadzał proces rekrutacyjny na konkretny kierunek studiów
– zaznaczył wiceminister.
Czytaj więcej: Przemysław Czarnek ostro o czasach Donalda Tuska: “Kondominium niemiecko-rosyjskie”
Rzymkowski: “Polacy lubią i znają historię”
Tomasz Rzymkowski jest jednak zdania, że Polacy mimo wszystko znają i lubią historię.
Jesteśmy wyjątkowym krajem na tle innych. Oczywiście często sami się biczujemy i mówimy, że słabo znamy historię swojego państwa, ale wystarczy pójść do przysłowiowego butiku z prasą i zobaczyć, ile tytułów prasowych ukazujących się od lat, ma w nazwie “historię”. Podobnie jest w przypadku dodatków historycznych do tygodników i dzienników
– stwierdził Rzymkowski.
Wiceminister zauważa również, że jednym z sukcesów resortu edukacji w ostatnich latach jest zatrzymanie procesu rugowania nauczania historii ze szkół.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
polskieradio.pl