Przemysław Czarnek ostro o czasach Donalda Tuska: “Kondominium niemiecko-rosyjskie”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przemysław Czarnek

Warszawa, 09.05.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa w Warszawie, 9 bm. Spotkanie dotyczyło oceny jakości działalności naukowej za lata 2017-2021, którą przeprowadziła resortowa Komisja Ewaluacji Nauki. (amb) PAP/Paweł Supernak / fot. PAP/Paweł Supernak Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Przemysław Czarnek wystąpił we wtorek w programie "#Jedziemy" Michała Rachonia na antenie TVP Info. Minister edukacji przypomniał, jaką politykę uprawiał Tusk.
  • Przemysław Czarnek wystąpił we wtorek w TVP Info w programie Michała Rachonia
  • Telewizja publiczna opublikowała w poniedziałek fragment notatki z w 2008 r., którą polscy dyplomaci wojskowi wysłali z Moskwy do Ministerstwa Obrony Narodowej
  • Dokument dotyczył relacji polsko-rosyjskich; w notatce wskazano, że aby nie drażnić Moskwy należy “zneutralizować” wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego
  • Czarnek został poproszony o komentarz w sprawie skandalicznego odkrycia dziennikarzy
  • Zobacz także: Najnowszy sondaż: Polacy obawiają się powrotu rygoru pandemicznego

Przemysław Czarnek ostro o Tusku

Donald Tusk wykonywał politykę niemiecko-rosyjską, jakby był zawiadowcą pewnej części Europy, która była kondominium niemiecko-rosyjskim.

– wskazał w programie „#Jedziemy” w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Treść fragmentu opublikowanego przez TVP Info notatki brzmi następująco:

Dla polskiej strony konieczne jest kontynuowanie istniejącej pozytywnej retoryki. Choć w tej akurat kwestii zupełnie niekontrolowanym czynnikiem są wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego, które niekiedy stają się powodem poważnego rozdrażnienia Moskwy. W celu ich neutralizacji możliwe byłoby na przykład kontroświadczenie Donalda Tuska albo półformalne sygnały ze strony MSZ i rządu, że nie będą się podobnymi wypowiedziami kierować.

– czytamy w notatce polskich dyplomatów z 2008 roku.

“Zdrada stanu”

To się kwalifikuje nawet na stwierdzenie „zdrada stanu”. Nie mam co do tego wątpliwości. Ktoś kiedyś powiedział, a chyba jako pierwszy użył tego sformułowania prof. Ryszard Bender, że Polska w polityce Tuska, Platformy Obywatelskiej, PSL to było kondominium niemiecko-rosyjskie.

– ocenił minister edukacji i nauki w programie Rachonia.

Czarnek ocenił za sprzeczne z konstytucją postępowanie, gdyby – zgodnie z tymi dokumentami – ówczesny premier miał „neutralizować” działania prezydenta. Zdaniem polityka ma to też powiązanie z katastrofą w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010.

Podział wizyty w Smoleńsku pod dyktando ówczesnego premiera Rosji Władimira Putina. Wcześniejsza wizyta Tuska wraz z Putinem w Katyniu, a dopiero trzy dni później wizyta pana prezydenta Kaczyńskiego i całej naszej delegacji. To pokłosie polityki przypodobywania się Rosji i neutralizowania działań prezydenta, które były absolutnie oparte o konstytucję, kompetencje i obowiązki przypisane głowie państwa w konstytucji.

– mówił minister.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

TVP Info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY