Katalin Novák obejmuje urząd prezydenta Węgier

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Obejmująca urząd prezydenta Węgier Katalin Novák i ustępujący po 10 latach prezydent János Áder. / PAP/EPA/Noemi Bruzak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Katalin Novák jako najmłodsza osoba oraz pierwsza kobieta obejmuje urząd prezydenta Węgier.
  • Katalin Novák została wybrana na urząd prezydenta Węgier 10 marca RP 2022
  • Dziś spotkała się z odchodzącym prezydentem János’em Áder’em, który pełnił urząd 2 kadencje
  • Oficjalna inauguracja rozpocznie się nabożeństwem ekumenicznym 14 maja
  • Pierwszą wizytą zagraniczną dla nowej prezydent ma być Warszawa
  • Jest pierwszą kobietą na tym urzędzie na Węgrzech
  • Zobacz także: Wybory na Węgrzech. Ogromne zwycięstwo Orbána! [NASZ KOMENTARZ]

Nowa prezydent

Katalin Novák odebrała klucze do Pałacu Sándora (Sándor-palota), gdzie mieści się siedziba prezydenta Węgier. Spotkała się z urzędującym przez 10 lat prezydentem János’em Áder’em. W tych dniach prezydent przedstawiła również skład swojego gabinetu:

“Aby wykonać to odpowiedzialne i honorowe zadanie, będę polegała przede wszystkim na szefie biura, którym będzie Gergely Ekler i szefie sztabu, którym będzie Tamás Schanda. Kristóf Altusz i szef protokołu István Manno będą mi pomagać w sprawach dyplomacji. Tünde Volf-Nagy będzie odpowiadać za komunikację Kancelarii Prezydenta. Liczę na generała dywizji, którym będzie István Kun Szabó jako adiutant generalny i dr. Mátyás Módos w sprawach prawnych i konstytucyjnych. András Király będzie odpowiedzialny za planowanie strategiczne i analizy w Pałacu Sándor. Na czele dyrekcji gospodarczej stanie Richárd Kreutzer, a sekretariatu prezydenta Katalin Vicze”.

Oficjalna inauguracja ma mieć miejsce 14 maja, rozpocznie się nabożeństwem ekumenicznym w Kościele Reformowanym na Placu Kálvina i dalej na Placu Kossutha. Jako cel pierwsza zagranicznej wizyty, prezydent obrała Polskę, którą wkrótce ma odwiedzić. Obejmując urząd podkreśliła również:

“Każdy Węgier może na mnie liczyć, a ja liczę na każdego Węgra”.

Kim jest Katalin Novák?

Katalin Novák, była wiceprzewodnicząca Fideszu i minister bez teki ds. rodziny, została wybrana na kolejnego prezydenta Węgier większością dwóch trzecich głosów. W ciągu nieco ponad dziesięciu lat zrobiła błyskotliwą karierę: zaczynała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, awansowała na stanowisko ministra rodziny i została wiceprzewodniczącą rządzącej partii Fidesz. W ostatnich latach jej rola spektakularnie wzrosła. W ubiegłym i tym roku została uznana za najbardziej wpływową kobietę w węgierskim życiu publicznym. Katalin Novák jest pierwszą kobietą, a w wieku 44 lat najmłodszą prezydent Węgier od czasu zmiany reżimu. Jest wierną Węgierskiego Kościoła Reformowanego. Ma troje dzieci, zna cztery języki obce oraz biega w maratonach.

Pozostaje życzyć Pani Prezydent błogosławionego czasu służby narodowi węgierskiemu, szczęść Boże!

Novák Katalin Official, hungarytoday.hu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY