Haines: “Rosyjski przywódca może przenieść wojnę do Naddniestrza”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Władimir Putin

Władimir Putin / fot. PAP/EPA/ANDREY GORSHKOV / KREMLIN POOL/SPUTNIK Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Szefowa amerykańskiego wywiadu Avril Haines podczas komisji senackiej ds. sił zbrojnych wskazała, że Władimir Putin może tracić świadomość nad posiadaniem realnych sił bojowych. Z tego względu może przewartościowywać swoje szanse i dopuszczać się do bardziej radykalnych decyzji. Nie wykluczyła ona, że rosyjski przywódca będzie chciał podbić Naddniestrze w Mołdawii.
  • Zdaniem szefowej amerykańskiego wywiadu Avril Haines, Rosjanom nie uda się zdobyć i utrzymać podbitych terenów na Ukrainie.
  • W senacie przekazała ona, że Władimir Putin może z tego względu podejmować bardziej pochopne i radykalne decyzje.
  • Według analiz jej służb, rosyjski przywódca będzie dążył do okrążenia ukraińskich sił w Donbasie.
  • Nie wykluczyła ona podjęcia prób podbicia przez rosyjskie wojska Naddniestrza w Mołdawii.
  • Zobacz także: Rosja przygotowuje społeczeństwo na możliwą klęskę? “Zmniejszy to wstyd przegranej”

Rosja nie jest w stanie zdobyć i utrzymać pożądanych przez siebie terytoriów na Ukrainie bez ogłoszenia mobilizacji, wobec czego prezydent Władimir Putin może zdecydować się na bardziej radykalne kroki, w tym ogłoszenie stanu wojennego

– poinformowała w senacie szefowa amerykańskiego wywiadu.

Wypowiadając się przed senacką komisją ds. sił zbrojnych na temat globalnych zagrożeń, Haines stwierdziła, że Putin przygotowuje się na długą kampanię na Ukrainie i nie zrezygnował ze swoich głównych celów wojennych, tzn. całkowitego podporządkowania sobie Ukrainy.

Czytaj więcej: Joe Biden przywrócił ustawę z czasów II wojny światowej

Putin traci kontrolę nad rozeznaniem własnych sił bojowych

Według Haines, która nadzoruje wszystkie 17 służb wywiadowczych USA, krótkoterminowym celem Rosji jest okrążenie sił ukraińskich w Donbasie, utrzymanie mostu lądowego, czyli terytorium łączącego Donbas z Krymem, utrzymanie Chersonia, a także utworzenie podobnego mostu łączącego Krym z Naddniestrzem w Mołdawii.

Choć rosyjskie siły mogą być w stanie osiągnąć większość z tych krótkoterminowych celów w nadchodzących miesiącach, uważamy, że nie będą w stanie objąć kontroli nad “mostem lądowym” do Naddniestrza, który obejmuje też Odessę, bez uruchomienia jakiejś formy mobilizacji

– podkreśliła Avril Haines.

Zaznaczyła również, że Rosjanom prawdopodobnie nie uda się osiągnąć zamierzonego celu w postaci kontroli nad całym obwodem ługańskim i donieckim wraz z tzw. strefą buforową. Jej zdaniem Kreml ze względu na nadmierną ambicję i przewartościowanie własnych sił może podejmować w najbliższym czasie coraz mniej przemyślane decyzje. Dotyczy to zarówno kraju jak i wojny na Ukrainie.

Nie wykluczyła ona, że rosyjskie władze mogą wprowadzić stan wojenny, przeorientować produkcję przemysłową na stopę wojenną, a także prowadzić eskalacyjne działania wojenne, włącznie z uderzeniem na zachodnie dostawy broni.

Dodała, że Putin prawdopodobnie uważa, że Rosja jest w stanie dłużej wytrzymać niedogodności związane z wojną, a stanowczość Zachodu osłabnie wraz ze wzrastającą inflacją i niedoborem żywności.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY