Przerażający raport CBRE. Polskie nieruchomości w rękach obcego kapitału

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Blok mieszkalny

Blok mieszkalny / Fot. Canva

W pierwszym kwartale 2022 r. w polski rynek nieruchomości komercyjnych zainwestowano 1,66 mld euro, tj. dwa razy więcej niż w tym samym okresie w 2019 r. Na tym rynku przeważa jednak zagraniczny kapitał, gdy w polskich rękach jest zaledwie 2% udziału.
  • Amerykańska spółka doradcza CBRE opublikowała raport dotyczący polskiego rynku nieruchomości.
  • Pomimo epidemii koronawirusa oraz wojny na Ukrainie, eksperci odnotowali wysokie wzrosty inwestycyjne.
  • Wartość kapitału nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła 1,66 mld euro.
  • Jest to o 35 proc. więcej, niż w pierwszym kwartale 2019 r.
  • Niestety większość nieruchomości znajduje się w rękach obcego kapitału, gdyż polskie firmy posiadają zaledwie 2 proc. udziałów na rynku.
  • Zobacz także: Historyczny moment? Polska na nowo otwiera relacje z Iranem

CBRE zwraca uwagę, że ten wzrost wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne następuje pomimo wywołanej przez wojnę na Ukrainie niepewności na polskim rynku.

Największe inwestycje na polskim rynku dotyczyły nieruchomości związanych z handlem. Następne pod względem wartości były biura i magazyny.

Światowy niepokój nie zagroził inwestycjom w Polsce

Wartość kapitału ulokowanego w Polsce w nieruchomości komercyjne w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła 1,66 mld euro, tj. o 35 proc. więcej niż w tych samych miesiącach ubiegłego roku i dwa razy więcej niż w 2019 roku

– przekazała amerykańska firma.

Jak podaje CBRE, największy udział w rynku należał do segmentu handlowego (44 proc.). Na drugim miejscu uplasowały się biura (39 proc.), a za nimi sektor magazynowy (12 proc.).

Polskie nieruchomości w rękach zagranicznych inwestorów

Według CBRE, 59 proc. kapitału, który napłynął do polskich nieruchomości komercyjnych w I kw. br., pochodziło z Ameryki Północnej. Kraje europejskie odpowiadają za 16 proc. napływu. Wśród tych ostatnich dominowały Węgry, Niemcy i Szwajcaria. Polski kapitał to jedynie 2 proc. całej kwoty.

Jak podkreślają eksperci CBRE, sytuację zmienić może ustawodawstwo, w tym rozpowszechnienie funduszy Real Estate Investment Trust, które ułatwiłyby polskim inwestorom lokowanie środków w nieruchomości komercyjne

– czytamy w komentarzu spółki doradczej CBRE,

CBRE to spółka z siedzibą w Los Angeles mieszcząca się na liście Fortune 500 i SP 500. Zajmuje się doradztwem i świadczeniem usług w zakresie nieruchomości komercyjnych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polskieradio24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY