Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 9 do 15 maja: demonstracje, pikiety, spotkania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Piękna pogoda skłania do aktywności w plenerze. Niestety środowiska patriotyczne — pomimo zbliżających się wyborów, rocznic, i bieżących wyzwań — zamarły w letargu. Na szczęście aktywność wykazuje Instytut Pamięci Narodowej organizujący wykłady edukacyjne i patriotyczne uroczystości. Warto z nich korzystać.

9 maja – poniedziałek

Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot zaprasza, na uroczystość przekazania aktu objęcia opieką mogiły weterana walk o wolność i niepodległość Polski, żołnierza 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej Jerzego Lejkowskiego, Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Uroczystość odbędzie się 9 maja o godz. 10.00 na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku (ul. Srebrniki 12, lokalizacja grobu: rejon X, nr kwatery IV, rząd 5, nr grobu 20) w obecności córki Jerzego Lejkowskiego, Marii Barabasz wraz z klasą licealną, której jest wychowawczynią, z udziałem pocztu sztandarowego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej oraz trębacza i werblisty.

9 maja br. przypada 77. rocznica oswobodzenia obozu KL Stutthof. Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski zaprasza na uroczystości, które odbędą się pod pomnikiem Walki i Męczeństwa na terenie Muzeum Stutthof w Sztutowie 9 maja br. (w poniedziałek) od godz. 11.00.

Uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej oraz konferencję poświęconą bł. Natalii Tułasiewicz patronce nauczycieli w Polsce.
10:00 uroczysta Msza święta pod przewodnictwem JE ks. bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej z poświęceniem i odsłonięciem tablicy bł. Natalii Tułasiweicz w kościele pw. św. Wojciecha i Stanisława biskupów przy Placu Farnym 5 w Rzeszowie.
12:00 Konferencja „Bądźcie awangardą Polski i świata. Pedagogia bł. Natalii Tułasiewicz” objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser- Dudy.
15:00 Podsumowanie, wystąpienia zaproszonych gości
15:30 zakończenie konferencji
Arkusz rejestracyjny dla osób, które będą chciały wziąć udział w konferencji stacjonarnie (liczba miejsc ograniczona): https://ko.rzeszow.pl/app/open/tulasiewicz/konferencja
Transmisja online konferencji: https://ko.rzeszow.pl/tulasiewicz.php

11 maja – środa

Oddział IPN w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają 11 maja 2022 r. na wykład pt. „Nie tylko cichociemni… Zrzuty materiałowe dla Armii Krajowej w latach 1941-1944”, który wygłosi dr Dawid Golik z pionu poszukiwań i identyfikacji. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” (ul. Dunajewskiego 8).

12 maja – czwartek

W czwartek 12 maja o godz. 18.00 zapraszamy do Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie (al. NMP 52), na wykład dr. Mirosława Sikory z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach nt. Niemiecki aparat bezpieczeństwa w Częstochowie 1939-1945. Struktury, ludzie, działania.

Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu poświęconego kobiecemu ubiorowi i modzie w XX wieku „Ubrane w historię”. Warsztaty pt. „Wojna oraz jej pokłosie” odbędą się 12 maja 2022 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8). Początek o godz. 17.

13 maja – piątek

Wyjątkowy Różaniec fatimski (w rocznice objawień) o odnowę moralną narodu polskiego odbędzie się 13 maja (piątek) o godz. 19:00 pod figurą Matki Bożej Passawskiej przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Paweł Piotr Warot oraz Dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG zapraszają na wernisaż wystawy „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920–1939”, który odbędzie się 13 maja 2022 r. (w piątek) o godz. 11.30 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 55, sala 1.46). Wstęp wolny, zapraszamy.

Noc Muzeów na „Przystanku Historia” IPN – Kraków, 13 maja 2022
Pokazy rekonstruktorów, wystawy, spacer szlakiem przedwojennych zbrodni, najnowsze gry IPN: „Gra szyfrów” i „Cichociemni” oraz wiele innych atrakcji przygotowało na Noc Muzeów Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8.
godz. 17.00 – inauguracja
godz. 17.15 – otwarcie wystawy IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”
godz. 17.30-23.00 – „Gra szyfrów” – najnowszy projekt gamingowy IPN
godz. 19.00-24.00 – prezentacja wystawy „PRL. Propaganda a rzeczywistość”
godz. 18.00-22.00 – turniej historycznych gier planszowych
godz. 17.00-24.00 – Prezentacja grup rekonstrukcyjnych, pokaz umundurowania, wyposażenia i broni Wojska Polskiego oraz wojsk węgierskich w latach 1918-1963.
godz. 18.00-21.00 – „Niezwykle wytężona praca naszych władz śledczych”, czyli spacer śladami zbrodni w międzywojennym Krakowie. Zapisy: [email protected] (w tytule: Spacer szlakiem zbrodni). Trasa po Starym Mieście od Przystanku Historia do Muzeum Archeologicznego. Zbiórka na Przystanku Historia IPN w Krakowie o godz. 18.00.
godz. 17.00-21.00 – Warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat. Malowanki, gry edukacyjne dla najmłodszych („Miś Wojtek”, „Antek Srebrny”, „Historia w kolorach”), bajki („Antek Srebrny”, „Srebrni na szlakach”, „Miś Wojtek”, „Kasztanka”, „Baśka Murmańska”, „Pies Saba”), konkursy z nagrodami
godz. 17.00-21.00 – Armia Krajowa, gra terenowa na aplikację Action Track. Trasa wokół Starego Miasta (czas: 0,5-1 godz.), miejsca związane z historią Armii Krajowej. Zapisy na Przystanku Historia IPN w Krakowie, ogłoszenie wyników po godz. 21.00.
godz. 18.00-21.30 – Krótka lekcja archiwalna. Warsztaty z wykorzystaniem akt z zasobu IPN. Godz. 18.30, 20.00 i 21.00. Zapisy: [email protected] (w tytule: Krótka lekcja archiwalna)
godz. 17.00-23.00 – księgarnia IPN

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka.

Jan Bodakowski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY