- Od wczoraj tj. 27 kwietnia władze na Białorusi zniosły częściowo embargo
- Dzięki tej decyzji polscy sadownicy ponownie mogą sprzedawać jabłka i gruszki do jednego z największych importerów
- Należy przypomnieć, że na początku 2022 r. Mińsk wniósł embargo na produkty rolne m.in. z krajów Unii Europejskiej
- Zobacz także: Polska Grupa Spożywcza zaczyna działać. Kowalczyk: “Historyczny moment w dziejach”
Białoruś częściowo znosi embargo. Od 27 kwietnia 2022 r. umożliwia wwóz z Polski wybranych owoców i warzyw, które od początku roku były objęte białoruskim embargiem
– poinformowało ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi.
❗️Polskie jabłka i gruszki ponownie na Białorusi.
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) April 28, 2022
🇧🇾 częściowo znosi embargo. Od 27 kwietnia 2022 r. umożliwia wwóz https://t.co/13StXMjJly. z Polski wybranych owoców i warzyw, które od początku roku były objęte białoruskim embargiem. pic.twitter.com/oRVXxoFdGM
Wcześniej przez ostatnie tygodnie polscy sadownicy mieli ogromne problemy z dystrybucją swoich jabłek o czym informowaliśmy na łamach naszego portalu. Uwolnienie białoruskiego rynku i dopuszczenie na niego polskich warzyw i owoców umożliwia rolnikom sprzedaż swoich produktów. Warto zaznaczyć, że Białoruś jest jednym z głównym importerów polskich jabłek, choć w dalszej części to Chiny przodują w zakupie naszych jabłek i koncentratów do produkcji soków.
Od 16 kwietnia 2022 r. Białoruś wprowadziła zakaz przemieszczania się przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej do Białorusi pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej (samochodów i ciągników siodłowych). Ograniczenie to nie obowiązuje w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych w UE, przewożących przesyłki pocztowe i żywe zwierzęta.
Zakaz ten został wprowadzony ze względu na piąty pakiet sankcji wprowadzony przez Unię Europejską wobec przewoźników rosyjskich i białoruskich. Od 16 kwietnia przewoźnicy mogą wjeżdżać na Białoruś tylko do wyznaczonego terminalu, w celu przeładunku (nie dalej niż do 50 km w głąb od granicy).
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
twitter.com, polskieradio24.pl