Dramat polskich sadowników. W magazynach zalegają tony jabłek

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
jabłka

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. pixabay.com

Na owoce jest mały popyt, a ważne dla eksporterów rynki, jak Białoruś, są niedostępne. Sytuację ma podratować interwencyjny skup.

Polscy sadownicy alarmują, że sytuacja na rynku jest dramatyczna, a jabłka nie mają swoich zagranicznych odbiorców, głównie przez problemy logistyczne wywołane epidemią koronawirusa. Większość państwa obcina swoje wydatki na produkty rolne, które są w stanie wyprodukować u siebie i zapewnić odpowiedni poziom zapotrzebowania.

W marcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, wyjechało z Polski mniej jabłek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Według danych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa eksport w marcu ub. roku wyniósł prawie 49 991,653 ton, a w marcu br. 37 592,253 ton.

Głównymi kierunkami eksportu w marcu 2022 r. były takie kraje jak: Egipt, Kazachstan Indie, Mongolia, Jordania, Uzbekistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Królestwo Arabii Saudyjskiej.

Wiceprezes Związku Sadowników RP, zwraca uwagę na to, że spada spożycie jabłek nie tylko w naszym kraju.

Jabłek jedzą miej także Niemcy, czy Francuzi. Trend jest niestety europejski, a nawet światowy. Zwłaszcza teraz w obliczu wojny w Ukrainie jabłko jest towarem drugiej, a nawet trzeciej potrzeby

– zwrócił uwagę na rosnące koszty produkcji Krzysztof Cybulak.

Wszystko poszło w górę nawozy, paliwo, gaz i prąd

– wyliczył wiceprezes związku sadowników.

Zbigniew Chołyk, prezes Zrzeszenia Producentów Owoców “Stryjno-Sad” w Kawęczynie przyznaje, że z jego perspektywy sytuacja nie jest najgorsza, lecz zauważył, że większość jabłek sprzedaje w kraju niż zagranicą. Zaznaczył, żę sytuacja w branży nie powiewa optymizmem na najbliższy czas.

Na Białoruś wyjeżdżało od 100 do 300 tys. ton jabłek z Polski. Najwięcej w okresie styczeń-marzec. Teraz tego nie ma. Granica zarówno z Rosją jak i Białorusią jest uszczelniona. Jabłka zostały i wiele grup producentów rzeczywiście ma problem. Odmiany takie jak chociażby Jonagold, Gloster, Idared były przede wszystkim kierowane na wschodnie rynki, poza nimi nigdzie się ich nie sprzeda

– podkreślił producent.

Czytaj więcej: Polaków czekają podwyżki rachunków? Rosja wstrzymała dostawy gazu

Sadownicy upatrują nadzieję w skupie interwencyjnym

Pomóc ma ogłoszony w poniedziałek skup interwencyjny polegający na wycofaniu jabłek deserowych do przetwórstwa.

Zakłady przetwórcze zainteresowane zakupem jabłek w ramach tego mechanizmu muszą złożyć zgłoszenie do centrali ARiMR

– tłumaczy Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Lista zgłoszonych zakładów ma zostać opublikowana w internecie w piątek 29 kwietnia. Na pomoc finansową – stawka wynosi 30 gr za kg dostarczonych jabłek mogą liczyć producenci tych owoców lub organizacje producentów.

Nabór wniosków o udzielenie pomocy będą prowadzić odziały regionalne ARiMR do 30 czerwca

– zapowiedział Gałaszkiewicz.

Sadownicy pozytywnie oceniają próby ratowania ich ciężkiej pracy, stwierdzają, że do przetwórni muszą trafiać jabłka deserowe, a przetwórnie rzeczywiście nie obniżą ceny, która obecnie wynosi około 70 groszy za kilogram.

Skup będzie skuteczny, o ile do przetwórni trafią rzeczywiście jabłka deserowe i o ile przetwórnie nie obniżą ceny, która obecnie wynosi 60, 70 gr/ kg i te dodatkowe 30 groszy za kg trafi rzeczywiście do sadowników

– zauważył Zbigniew Chołyk

Dyrektor operacyjny spółki Sokpol-Koncentraty z miejscowości Zagłoba Sławomir Malarczyk poinformował o dużym zainteresowaniu ich produktami za Zachodzie. Jest to spowodowane ograniczeniem dostaw do Chin.

Jest zainteresowanie koncentratem jabłkowym na zachodnich rynkach jak też w Stanach Zjednoczonych, ze względu na problemy logistyczne, które ograniczyły dostawy z Chin.

– podkreślił.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dziennikwschodni.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY