Partia Hołowni ukrywa źródła finansowania? Portal Salon24 odkrywa ciemne karty Polski 2050

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szymon Hołownia

Szymon Hołownia / Fot. Facebook/Paweł Mzyk

To nie partia Szymona Hołowni sfinansowała kongres Polski 2050, na którym zaprezentowano aplikację polityczną Jaśmina. Wydarzenie sponsorowało stowarzyszenie Polska 2050 lub fundacja Polska Od Nowa.
  • W ubiegłym roku, na początku września odbył się kongres Polski 2050, gdzie lider formacji Szymon Hołownia zaprezentował aplikację Jaśmina
  • Jak donosi portal salon24.pl, organizatorem spotkania nie była partia, lecz fundacja Polska Od Nowa
  • Dziennikarze podkreślili, że nie jest to zgodne z przepisami o działalności ugrupowania politycznego
  • Rzecznik Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska powtórzyła wcześniejszą narrację o stowarzyszeniu i fundacji
  • Zobacz także: Wielgus i Nitras odpowiedzą za swoje wykroczenia. Sejm zadecydował w ich sprawie

Na początku września odbył się kongres Polski 2050, na którym lider tej partii Szymon Hołownia zaprezentował aplikację polityczną Jaśmina. Wyjaśniał wtedy, że aplikacja umożliwi wpływ na najważniejsze decyzje, a także będzie informować o eventach politycznych w okolicy.

Z ustaleń serwisu salon24.pl wynika, że sponsorem tego kongresu nie była partia Hołowni. To oznacza, że wydarzenie sfinansował inny podmiot, co jest niezgodne z przepisami o finansowaniu partii. Dziennikarze przypominali, że podobnie było z konwencją Wiosny Roberta Biedronia na Torwarze.

Salon24.pl zaznacza, że partia Hołowni nie wykazała żadnych przychodów za 2021 rok, a pieniądze zbiera poprzez wpłaty na stowarzyszenie Polska 2050 i fundację Polska Od Nowa.

Problem w tym, że takie organizacje są poza kontrolą PKW, a finansują działania Polski 2050, które powinny być wydatkami partii

– czytamy na portalu Salon24.

Dziennikarze zwrócili się z pytaniami do władz Polski 2050 o to, jaki podmiot finansował inicjatywy partyjne w tym wspominaną konwencję z Jaśminą. Autor wskazuje, że w odpowiedzi władze ugrupowania Szymona Hołowni, że było to stowarzyszenie i fundacja. Jednakże dziennikarz podkreślił, że już wtedy zarejestrowano Polskę 2050.

Działalność obywatelska przygotowująca utworzenie partii Polska 2050 Szymona Hołowni prowadzona była przez Fundację Polska od Nowa zgodnie z jej zadaniami statutowymi oraz Stowarzyszenie Polska 2050

– zaznaczyła rzecznik partii Paulina Hennig-Kloska.

Rzecznik stwierdziła też, że do marca 2022 r. ugrupowanie nie generowało żadnych przychodów, a zarząd partii i członkowie założyciele nie prowadzili do tego czasu działalności statutowej. Brak przychodów na koncie partii miał być związany z brakiem rachunku bankowego.

Jak czytamy, Polska 2050 nie ujawniła informacji dotyczących tego, jaki podmiot sfinansował kongres z września 2021 roku, ani ile wyniósł koszt jego organizacji.

Skoro – jak twierdzi rzeczniczka partii – ugrupowanie Hołowni nie miało żadnych przychodów w zeszłym roku, to nie mogło sfinansować tego wydarzenia. Za event zapłaciło więc stowarzyszenie Polska 2050 lub fundacja Polska Od Nowa. Są to osoby prawne, a ustawa zabrania finansowania wydarzeń partyjnych przez takie podmioty

– czytamy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

salon24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY