Donbas zostanie przyłączony do Rosji? W połowie maja odbędzie się referendum

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prorsyjscy separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Według rosyjskiego portalu Meduza w połowie maja odbędą się referenda w sprawie przyłączenia do Rosji samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej w Donbasie oraz referendum w sprawie utworzenia Chersońskiej Republiki Ludowej.
  • Według relacji przekazanych przez niezależny rosyjski portal Meduza, 14 i 15 maja mają się odbyć referenda w Donbasie
  • Samozwańcze państwa, czyli Ługańska Republika Ludowa i Doniecka Republika Ludowa mają opowiedzieć się za przyłączeniem do Rosji
  • Niewykluczone, że “republiki” zostaną przyłączone w granicach uznawanych przez Rosję tj. obejmując całe obwody
  • W podobnym czasie w obwodzie chersońskim może się odbyć referendum niepodległościowe
  • W tym okupowanym regionie miałaby powstać Chersońska Republika Ludowa
  • Otoczenie Władimira Putina, nie jest przychylne aneksji dwóch kontrowersyjnych republik
  • Do tego jednak dąży sam rosyjski przywódca, który chce powiększyć terytorium swojego mocarstwa
  • Zobacz także: Władimir Putin grozi błyskawiczną reakcją. “Posiadamy odpowiednie narzędzia do obrony”

Według trzech źródeł bliskich administracji rosyjskiego prezydenta w połowie maja w uznawanych przez Moskwę państwach, czyli w Ługańskiej Republice Ludowej i Donieckiej Republice Ludowej powinny odbyć się referenda w sprawie przyłączenia do Rosji. Według dwóch źródeł, referenda powinny się odbyć 14 i 15 maja.

Republiki mogą być przyłączone do Rosji w granicach uznanych przez nią 21 lutego, czyli obejmując całe obwody ługański i doniecki.

Czytaj więcej: Prezydent Duda o wstrzymaniu dostaw przez Gazprom: “Poradzimy sobie bez rosyjskiego gazu”

Kolejna “republika” na Ukrainie

W tych samych dniach w obwodzie chersońskim, częściowo okupowanym przez Rosję, może odbyć się referendum w sprawie ogłoszenia niepodległości i utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej, na kształt DRL i ŁRL. W dalszej kolejności republika także może być włączona do Rosji.

Według źródeł pierwotnie referenda zaplanowano na koniec kwietnia, ale były kilka razy przenoszone w związku z niepowodzeniami rosyjskiej armii na froncie. Zaznaczono, że daty mogą znów się zmienić z tego samego powodu.

Rozmówcy Meduzy podkreślają, że pracownicy administracji Putina nie uważają, iż Rosja powinna przyłączać depresyjne regiony, ale jest to życzenie najwyższego kierownictwa, czyli prezydenta.

Portal zaznacza, że rosyjskie ministerstwo obrony oznajmiło, że obecnie głównym zadaniem rosyjskich wojsk jest ustanowienie pełnej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą. Źródła uważają, że pełna kontrola przewiduje przeprowadzenie wyżej wymienionych referendów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY