Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 25 kwietnia do 1 maja: demonstracje, pikiety, spotkania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
UE faszyzm zdjęcie Jan Bodakowski

UE faszyzm zdjęcie Jan Bodakowski / UE faszyzm zdjęcie Jan Bodakowski

Choć natura każdego zimnego dnia udowadnia, że katastrofa klimatyczna to fikcja (co niestety nie dociera do polityków kontynuujących podwyższanie cen energii - by była inflacja, a ludziom żyło się gorzej), to nieśmiało nadchodząca wiosna zachęca do aktywności politycznej na świeżym powietrzu – do publicznych spacerów z koleżankami i kolegami, machania flagami, publicznych okrzyków i śpiewów.

25 kwietnia poniedziałek

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawskiej 5) odbędzie się 25 kwietnia 2022 r. (godz. 17) promocja książki dr. Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik „Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju”. Spotkanie poprowadzi Rafał Dudkiewicz z Polskiego Radia 24. W dyskusji wezmą udział dr Tomasz Domański, dr Marek Jedynak i dr Trzeskowska-Kubasik.

Prelegenci omówią poszczególne miejsca straceń na Kielecczyźnie. Będą też rozmawiać o tym, w jaki sposób lokalne społeczności podtrzymują pamięć historyczną o ofiarach II wojny światowej. Punktem wyjścia dyskusji będzie przedstawienie zbrodni dokonanych przez niemieckiego okupanta na terenie Lasu Wełeckiego, położonego około 4 km od Buska-Zdroju, przy szosie do Pińczowa. W czasie wojny obok więzienia w Pińczowie było to największe miejsce kaźni mieszkańców Kreishauptmannschaft Busko. Egzekucje odbywały się w latach 1941-1945. Według wstępnych szacunków autorki książki zginęło tu od 500 do 1000 osób.

Zapraszamy na koncert „Siła Miłości” poświęcony więźniarkom niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, szczególnie kobietom rozstrzelanym w kwietniu 1942 r. To już jedenasta edycja tego wydarzenia kulturalnego, które patronatem honorowym objął prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Koncert odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (Kraków, ul. Konopnickiej 26) – 25 kwietnia 2022 r. Początek o godz. 18.00, wstęp wolny. Gościem honorowym wieczoru będzie dr Wanda Półtawska, więźniarka KL Ravensbrück, profesor PAT, działaczka pro-life, powierniczka Jana Pawła II, Świadek Historii i Kustosz Pamięci Narodowej IPN.

25 kwietnia 2022 r., o godz. 10.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się konferencja pt. „I znowu tupot nóg sołdackich…” – śląskie ofiary zbrodni katyńskiej. Organizatorzy: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, Muzeum Śląskie, Instytut Śląski w Opolu, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939.
10.00 – 10.15 – Powitanie gości – dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach Maria Czarnecka, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.
10.15 – 10.45 – “…ofiary były całkowicie zaskoczone śmiercią” – modus operandi zbrodni katyńskiej a pamięć zbiorowa Polaków. Ryszard Mozgol – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.
10.45 – 11.15 – „Aspirant Franciszek Szymkowiak – wierna służba dla Narodu”. Patryk Polok – młodszy aspirant KWP w Katowicach.
11.15 – 11.30 – Przerwa kawowa.
11.30 – 12.10 – „Karol Grzesik – Zapomniany Bohater”. Wojciech Kempa – historyk, dziennikarz.
12.10 – 12.45 – „Władysław Sebyła – Prawda nie dała się zabić”. Władysław Szeląg – Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie.
12.45 – 13.00 – Recytacja wierszy Władysława Sebyły w wykonaniu profesora Jerzego Głybina, aktora Teatru Śląskiego.

Łódzki Oddział IPN wraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zapraszają na panel dyskusyjny “Amnestia 1947 w łódzkiem – wybrane aspekty”, który odbędzie się 25 kwietnia br. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Biblioteki (II p.). W dyskusji wezmą udział: Bartosz Górecki – Dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi; Paweł Wąs – pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi; Tomasz Lenczewski – historyk, publicysta. Moderatorem dyskusji będzie dr Tomasz Toborek – pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi.

26 kwietnia wtorek

Zapraszamy na spotkanie z wiceprezesami partii KORWiN, dr Sławomirem Mentzenem oraz Bartłomiejem Pejo. Spotkanie odbędzie się 26.04 w warszawskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Bobrowieckiej 9, sala A, 4 piętro. Serdecznie zapraszamy

27 kwietnia środa

Instytut Pamięci Narodowej i Fundacja Cultura Memoriae mają zaszczyt zaprosić na panel dyskusyjny „Ravensbrück – pamięć o ofiarach niemieckiej zbrodni”. Dyskusja odbędzie się w środę 27 kwietnia 2022 r. o godz. 17.30 w Centralnym Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Wydarzenie będzie transmitowane na naszym kanale w serwisie YouTube IPNtv. Uczestnicy: Hanna Nowakowska, prezes Fundacji Cultura Memoriae, ks. dr Robert Ogrodnik, wiceprezes Fundacji Cultura Memoriae, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN/dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Moderacja: dr Zbigniew Stanuch, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN Szczecin

Zapraszamy do Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8) na spotkanie z cyklu „Archiwalne środy”. 27 kwietnia 2022 r. prelekcję zatytułowaną „W krypcie u Marszałka. Udział środowisk harcerskich w niezależnych uroczystościach patriotycznych lat 80.” wygłosi hm. Marcin Kapusta HR (ZHR; członek redakcji „Krakowskiego Rocznika Historii Harcerstwa”), pracownik Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie. Początek o godz. 18.00, a spotkanie, które poprowadzi kierujący krakowskim Archiwum IPN Rafał Dyrcz, będzie także transmitowane na Facebooku.

28 kwietnia czwarte

Klub imienia Romana Dmowskiego zaprasza na prelekcję “Fakty znane i nieznane początków państwa polskiego i chrztu Polski”. Gościem spotkania będzie p. Jacek Kędzierski, publicysta. Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia (czwartek) o 18:30 w lokalu przy ul. Próchnika 1 lok. 321

„Ubrane w historię” – warsztaty kobiecego ubioru i mody w XX wieku. Część 1. „Stary świat i jego rozpad” – Kraków, 28 kwietnia 2022

Zapraszamy na cykl warsztatów poświęconych kobiecemu ubiorowi i modzie w XX wieku „Ubrane w historię”. Skupimy się na zagadnieniach związanych z historią mody w XX wieku oraz wpływie wydarzeń historycznych na zmiany w kobiecym ubiorze na ziemiach polskich, na przestrzeni poszczególnych dekad XX wieku.

Na pierwsze spotkanie pt. „Stary świat i jego rozpad” zapraszamy do Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8) – 28 kwietnia 2022 r. o godz. 17.

29 kwietnia piątek

Zapraszamy 29 kwietnia na wykład profesora Michała Klimeckiego na temat: “Wojna na Ukrainie czy o Ukrainę 2014 -2022”. Wykład odbędzie się o godzinie 17.15. Warszawa, ul. Ożarowska 61, “Pracownia na Kole”

30 kwietnia sobota

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zapraszają 30 kwietnia 2022 r. na spotkanie patriotyczno-historyczne poświęcone Zbrodni Katyńskiej. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym wojewody podkarpackiego Ewy Leniart oraz wójta Gminy Raniżów Władysława Grądziela. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00.

Rozpocznie się koncertem laureatów Powiatowego Konkursu Piosenki Patriotycznej oraz Laureatów Gminnego Konkursu Piosenki Żołnierskiej. Wystąpią również uczestnicy zajęć wokalnych pod kierunkiem Izabelli Potockiej oraz instrumentalnych pod opieką Piotra Miłosza.

Następnie odbędzie się omówienie wystawy historycznej „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”, która została udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej oraz prelekcja Katarzyny Kyc – pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie pod tytułem: „Zbrodnia Katyńska”.

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Jan Bodakowski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY