Zmiany w Kodeksie Pracy. Dłuższy urlop macierzyński

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Planowane zmiany obejmują przede wszystkim wprowadzenie nowego urlopu opiekuńczego, a także zmiany zasad wypowiadania umowy na czas określony.
  • Jak poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg trwają pracę nad nowelizacją Kodeksu Pracy.
  • Rząd planuje przydzielić dodatkowe pięć dni do bezpłatnego urlopu opiekuńczego.
  • Wzrośnie również czas urlopu macierzyńskiego z 32 tygodni do 41 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej.
  • Skróceniu ulegnie natomiast czas wykorzystania urlopu ojcowskiego, z obecnych 24 miesięcy od narodzin do 12 miesięcy.
  • Nastąpią również zmiany w umowach o pracę, gdzie pracodawca będzie musiał uzasadnić zwolnienie pracownika.
  • Zobacz także: Ekspert: Wojna prędzej czy później się skończy, a my będziemy ponosić konsekwencje, iż jesteśmy nadpobudliwi w tym procesie

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej pracuje nad nowelizacją Kodeksu Pracy. Mają one stanowić wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Planowane zmiany obejmują przede wszystkim wprowadzenie nowego urlopu opiekuńczego, a także zmiany zasad wypowiadania umowy na czas określony.

Dodatkowy czas do opieki nad dziećmi

Nowe przepisy mają być w założeniu korzystniejsze wszystkim dla rodziców i opiekunów. Zyskają oni bowiem dodatkowy czas, który będą mogli przeznaczyć dla swoich rodzin. Wszystko za sprawą wprowadzenia zupełnie nowego urlopu opiekuńczego.

To pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, ale też innemu członkowi rodziny np. starszym rodzicom czy małżonkowi, wymagającemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych 

– poinformowała minister Marlena Maląg.

To jednak nie wszystko, albowiem do Kodeksu Pracy ma zostać wprowadzone zwolnienie spowodowane działaniem siły wyższej. Będzie ono przysługiwać w razie wystąpienia nagłej sytuacji rodzinnej wynikającej z choroby lub wypadku.

Dłuższy urlop macierzyński?

Wydłużeniu ma ulec również urlop rodzicielski. Obecnie wynosi on 32 tygodnie w przypadku jednego dziecka albo 34 tygodnie przy ciąży mnogiej. Zgodnie z założeniami długość urlopu rodzicielskiego ma wynosić odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Co więcej, każdy z rodziców będzie miał zagwarantowane 9 tygodni urlopu, którego nie będzie mógł przenieść na drugiego rodzica. Ponadto urlop rodzicielski nie będzie musiał być wykorzystany od razu. Będzie na to czas do ukończenia przez dziecko 6. roku życia.

Jednakże wyraźnemu skróceniu ulegnie czas wykorzystania urlopu ojcowskiego. Obecnie musi on być wykorzystany w ciągu 24 miesięcy od narodzin. Po nowelizacji będzie to 12 miesięcy.

Zgodnie z prawem urlop ojcowski musi być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem 

– wyjaśniła minister pracy i polityki społecznej.

Przygotowywane są również korzystne zmiany dla rodziców w związku ze świadczeniem przez nich pracy. Otóż osoby, które wychowują dzieci w wieku do 8 lat, będą mogły skorzystać z możliwości bardziej elastycznego wykonywania swoich obowiązków, np. w formie zdalnej. Co więcej, pracodawcy nie będą mogli im zlecać bez zgody pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nowe rozwiązania w umowie o pracę

Zmiany obejmą również zasady świadczenia pracy na podstawie umowy na czas określony. Mianowicie pracownik, który wykonywał pracę co najmniej pół roku – wliczając w to okres próbny, będzie mógł wystąpić o zmianę formy zatrudnienia na taką z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Co ważne, pracodawca będzie musiał odnieść się do tej prośby na piśmie w ciągu miesiąca wraz z podaniem uzasadnienia.

Oczywiście dzisiaj pracownik też ma takie prawo, ale pracodawca nie musi się do tego odnosić. Po zmianach będzie zobowiązany uzasadnić swoją decyzję 

– zaznaczyła minister.

Kolejną istotną zmianą dla pracodawców będzie obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.

Przygotowywana nowelizacja Kodeksu pracy wiąże się z nowymi unijnymi dyrektywami. Pierwsza z nich określana jest jako rodzicielska, z kolei druga dotyczy przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Zgodnie z planem zmiany mają zostać wprowadzone do końca lipca 2022 r.

tvn24.pl, ifamnews.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY