Wadliwy system, czy celowe działanie? Rząd uderza w polskie firmy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
przedsiębiorcy

przedsiębiorcy / fot. unsplash/Adeolu Eletu

Wprowadzony wraz z Polskim Ładem minimalny podatek przychodowy CIT w głównym zamierzeniu miał uderzyć w globalne korporacje. Jednakże w ostateczności to małe polskie przedsiębiorstwa ucierpiały na zmianach.
  • Od początku 2022 r. obowiązuje w Polsce minimalny podatek przychodowy CIT, który w swoim założeniu miał uderzyć w zagraniczne korporacje
  • Jak informuje Federacja Przedsiębiorców Polskich nowy podatek uderza również w małe polskie przedsiębiorstwa
  • Jeszcze w grudniu ministerstwo finansów nie planowało zmian w minimalnym podatku przychodowym
  • Ze względu na rosnącą inflację oraz wojnę na Ukrainie, rząd planuje jednak podjąć szereg rozwiązań
  • Zobacz także: Morawiecki wydał miliardy. Teraz prosi o pomoc Pfizera i UE

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje minimalny podatek przychodowy CIT, który rząd wprowadził wraz z Polskim Ładem. Zapłacić muszą go firmy, które przy przychodzie deklarują niewielki zysk – nie większy niż 1 proc. brutto – lub stratę. Jego wysokość jest uzależniona od obrotów takiego przedsiębiorstwa.

Rząd uderza rykoszetem w polskich przedsiębiorców

Jak zwraca uwagę Federacja Przedsiębiorców Polskich, nowy podatek CIT opłacają nie tylko giganci cyfrowi, w których był wycelowany, ale też firmy z sektorów niskomarżowych, jak też i te, które zanotowały w danym roku podatkowym stratę. Szczegóły w rozmowie z “Pulsem Biznesu” wyjaśnił Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP.

Ta nowa danina w równym stopniu obciąża podmioty stosujące optymalizację podatkową, jak i te, które działają w nisko marżowych branżach lub wykazują straty z powodów czysto ekonomicznych, na przykład spadku popytu. W konsekwencji podatek minimalny w obecnej formie nakłada dodatkowy ciężar na przedsiębiorstwa znajdujące się w danym momencie w najtrudniejszej sytuacji finansowej

– wytłumaczył Łukasz Kozłowski.

Organizacja postuluje zmiany w daninie, które sprawią, że rzeczywiście zaczną ją płacić firmy, które dziś tego unikają. Aby odciążyć dziś poszkodowane firmy, trzeba by było przede wszystkim wyłączyć przychód z opodatkowania.

MF nie planuje zmian w podatku CIT

Portal “money.pl” ostrzegał jeszcze przed skutkami podatku jeszcze w ubiegłym roku. Zmiany wprowadzone przez rząd według ich obliczeń miały uderzyć w mniejsze sklepy i dostawców, co przełożyłaby się na podwyżki cen podstawowych produktów.

Jeszcze w grudniu 2021 r. ministerstwo finansów w odpowiedzi na pytania portalu, wskazało, że wówczas nie planowano zmian w ustawie o podatku CIT. Resort zapewnił, że nowy podatek opłaci zaledwie 5 proc. podatników.

Od tamtego czasu sytuacja jednak znacząco się zmieniła. Wzrosły koszty związane z nośnikami energii, inflacja przekroczyła próg dwucyfrowy i zniwelowała wpływ tzw. rządowej tarczy antyinflacyjnej, a za naszą wschodnią granicą trwa wojna niepozostająca bez wpływu na krajową gospodarkę.

Dlatego też rząd zamierza znacząco zmienić zapisy Polskiego Ładu, choć dziś odżegnuje się od tej nazwy. Poprawki do rządowego programu, który miał być pozytywny lub neutralny dla 18 mln Polaków, rządzący wolą dziś nazywać tarczą antyputinowską. Nie jest wykluczone, że w pakiecie reform znajdą się również te związane z minimalnym podatkiem przychodowym.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polski rząd nie chce opodatkowywać globalnych korporacji?

Nie bez znaczenia, jeżeli chodzi o politykę wobec cyfrowych gigantów, pozostaje również decyzja polskiej dyplomacji sprzed kilkunastu dni. Świat chce wprowadzić globalny podatek CIT na poziomie 15 proc., który międzynarodowe firmy musiałyby opłacać w tych krajach, w których uzyskały zysk. Na poziomie unijnym tylko Polska mu się sprzeciwiła i zawetowała dalsze prace nad nim.

Krytyczne uwagi Polski zostały wzięte pod uwagę i wszystkie państwa członkowskie podjęły wysiłek, aby osiągnąć konsensus w celu dokonania znaczącego postępu w zakresie międzynarodowych podatków

– zauważył francuski minister finansów Bruno Le Maire.

Ubolewam, że Polska tego nie rozumie i wysuwa argumenty, które nie są przekonujące

– dodał.

money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY