Roberta Metsola: Ukraina wygra tę wojnę, a my jej w tym pomożemy

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Roberta Metsola

Roberta Metsola i Ursula von der Leyen / fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Roberta Metsola udzieliła wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego zapowiedziała pomoc Ukrainie w wygraniu wojny z Rosją.
  • Roberta Metsola w rozmowie z PAP przyznała, że Unia Europejska długo ignorowała ostrzeżenia dotyczące zamiarów Rosji
  • Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego zapewniła, że PE stoi na stanowisku odejścia od kupna rosyjskiej energii
  • Polityk przyznała, że w Unii Europejskiej znajdują się kraje uzależnione od rosyjskiego gazu; Metsola wskazuje, że należy zainicjować proces ich uniezależniania
  • Zobacz także: Liz Truss w Warszawie: Kierujemy więcej sił zbrojnych do Polski i wzdłuż wschodniej flanki NATO

Roberta Metsola udziela wywiadu PAP

Jestem przekonana, że Ukraina wygra tę wojnę, a my jej w tym pomożemy.

– powiedziała w rozmowie z polskim organem prasowym szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Stanowisko Parlamentu Europejskiego było niezwykle jasne: zero zależności od rosyjskiego gazu. Mamy obowiązek zagwarantować, że nie kupujemy energii od naszych wrogów, ale kupujemy energię od naszych przyjaciół. Oznacza to, że musimy znaleźć nowe źródła energii, musimy patrzeć na zieloną transformację już nie jako pakiet klimatyczny, ale jako pakiet bezpieczeństwa. Jednocześnie mamy kraje, które są w 100 proc. zależne od rosyjskiego gazu, a to oznacza, że musimy się upewnić, że jak najszybciej zaczniemy uniezależniać te kraje. W przypadku niektórych krajów zajmie to więcej czasu, ale jeśli nie teraz, to kiedy.

– mówiła polityk.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego przyznała, że instytucje unijne lekceważyły zagrożenie płynące z Kremla.

Za długo ignorowaliśmy ostrzeżenia, że może się to zdarzyć lada dzień to, co się ostatecznie wydarzyło. Ignorowaliśmy ostrzeżenia, że mamy do czynienia z nieprzewidywalnym, coraz bardziej agresywnym, niestabilnym sąsiadem i nic z tym nie zrobiliśmy. Dawaliśmy im schronienie, w niektórych przypadkach dawaliśmy im paszporty, obywatelstwo UE i daliśmy im tak wiele możliwości ucieczki. Nie chcę znaleźć się w sytuacji, w której spojrzę w oczy naszym dzieciom i powiem: nie zrobiliśmy tego, co powinniśmy w 2022 roku. Naszym obowiązkiem jest działać i reagować teraz. To zamierzamy robić.

– zapewniła.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY