Pomoc humanitarna od Turcji. Erdogan chce ewakuować z Mariupola rannych i poległych żołnierzy

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wołodymyr Zełeński

Wołodymyr Zełeński / Fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Podczas wtorkowego briefingu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował o porozumieniu się z Turcją ws. konwoju z Mariupola. Za pomocą statków i przez Morze Czarne mieliby zostać ewakuowani ranni oraz zabici ukraińscy żołnierze. Zełeński zaznaczył, że oczekuje zgody od Władimira Putina.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że po rozmowie z Recepem T. Erdoganem ma zostać przeprowadzona ewakuacja Mariupola.
  • Turecki przywódca zgodził się, aby drogą morską przetransportować rannych oraz zabitych żołnierzy ukraińskich.
  • Strona ukraińska oczekuje jednak na zgodę Władimira Putina, którego wojska oblegają nadmorskie miasto.
  • Turcja bardzo aktywnie działa na rzecz zawarcia porozumienia i pokoju przez Rosję i Ukrainę.
  • Zobacz także: Kolejne sukcesy ukraińskiego wojska. Te materiały nie spodobają się Putinowi [+WIDEO]

Porozumieliśmy się z Turcją, która jest gotowa przeprowadzić dzisiaj drogą morską ewakuację osób rannych i ciał poległych ukraińskich żołnierzy z Mariupola. Realizacja tego przedsięwzięcia zależy jednak od zgody Rosji

– powiedział Wołodymyr Zełeński.

Ukraiński przywódca podkreślił, że oczekują oni na zgodę Władimira Putina, jej brak będzie jasnym sygnałem dla niego, że to rosyjski przywódca nie zamierza przepuścić konwojów humanitarnych organizowanych przez Turcję.

Nasi obrońcy zostaliby wywiezieni przez Morze Czarne z Berdiańska. Wszystko jest gotowe, cała infrastruktura. (…) Niemniej, oczekujemy na zgodę Władimira Putina. Wszystko zależy od niego. Jeśli operacja nie dojdzie do skutku, to wówczas będziemy jasno i wyraźnie widzieli, że uniemożliwił to osobiście rosyjski przywódca

– zapowiedział prezydent Ukrainy, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Pomoc Erdogana w ukraińsko-rosyjskich negocjacjach

Turcja pozycjonuje się jako mediator w ukraińsko-rosyjskich negocjacjach. W ostatnich dniach prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan deklarował gotowość Ankary do zorganizowania bezpośrednich negocjacji prezydentów Zełeńskiego i Putina.

29 marca, przed spotkaniem delegacji obu krajów w Stambule, Erdogan bezpośrednio zwrócił się do skonfliktowanych stron, wzywając do zawieszenia broni i poszukiwania rozwiązań dyplomatycznych.

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY