NATO pomaga Ukrainie. Na front trafią poradzieckie czołgi

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

czołg Wojsko Polskie zdjęcie Jan Bodakowski / czołg Wojsko Polskie zdjęcie Jan Bodakowski

Według najnowszych ustaleń "The New York Times" w najbliższym czasie państwa NATO mają przekazać Ukrainie poradzieckie czołgi. Anonimowe źródło ze względów bezpieczeństwa nie podało konkretnych danych, a także w jaki sposób miałoby się to odbyć.
  • Pod przywództwem Stanów Zjednoczonych państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Polska, mają przekazać Ukrainie kilkadziesiąt poradzieckich czołgów
  • Według anonimowego źródła, do transferu sprzętu ma dojść już niedługo, lecz nie podano jakie państwa przekażą swój sprzęt
  • Z kolei rzecznik Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że Ukraina otrzyma sprzęt i środki ratujące życie przed ewentualnym atakiem z broni chemicznej lub biologicznej
  • Zobacz także: Władimir Putin podpisał ważny dekret. Złe wieści dla Europy

Według cytowanego przez gazetę oficjela, ma to być odpowiedź USA na prośbę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego o przekazanie Ukrainie czołgów. Urzędnik odmówił podania informacji na temat liczby maszyn i krajów ich pochodzenia, ale zapowiedział, że do transferu dojdzie niedługo.

Nie podano, na czym konkretnie polega amerykańskie pośrednictwo. Używane przez ukraińskie siły czołgi pochodzące z epoki Związku Sowieckiego, głównie T-72, są w wyposażeniu wielu państw byłego Układu Warszawskiego, w tym Polski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ukraina otrzyma poradzieckie czołgi

Wcześniej Niemcy ogłosiły wyrażenie zgody na transfer 56 bojowych wozów piechoty BWP-1 z Czech. Sprzęt ma trafić na Ukrainę za kilka tygodni z uwagi na konieczność napraw.

Według znanego bloga Oryx, zbierającego dane o fotograficznie potwierdzonych stratach wojennych, Ukraina straciła co najmniej 88 czołgów, zaś przejęła od Rosjan co najmniej 161 maszyn, choć nie wiadomo, w jakim stanie.

Z kolei już teraz USA przekazały Ukrainie sprzęt ochronny przeciwko ewentualnym atakom chemicznym lub biologicznym. To efekt obaw o potencjalne użycie takiej broni przez Rosję.

W ramach pomocy dla naszych ukraińskich partnerów rząd USA dostarcza rządowi Ukrainy ratujący życie sprzęt i środki, które mogą zostać wykorzystane w razie użycia przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej

– zapowiedziała Jen Psaki, rzecznik Białego Domu.

Jak przypomniała, USA już wcześniej ostrzegały o potencjalnej prowokacji Rosji z użyciem zakazanej broni.

wp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY