Barometr Polskiego Rynku Pracy: 34% polskich firm zatrudnia pracowników z Ukrainy

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Według najnowszego raportu przedsiębiorstwa HR Personnel Service 34% polskich firm zatrudnia pracowników z Ukrainy - jest to wzrost o 6 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku.
  • Według szacunków z ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy około 600-700 tys. ma możliwość podjęcia pracy w Polsce.
  • Obecnie 34% polskich firm zatrudnia pracowników z Ukrainy, co stanowi wzrost o 6 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku.
  • Co piąta firma deklaruje chęć zatrudnienia pracownika z Ukrainy w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
  • Zobacz także: Skandaliczny artykuł Onetu! Oskarżają uniewinnionego przez sąd kard. Pella

Według przeprowadzonego przez Personnel Service „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022”, 34 proc. firm zatrudnia obecnie pracowników z Ukrainy – o 6 pkt proc. więcej niż rok temu. Ponadto co piąta firma planuje zatrudnić pracownika z Ukrainy w ciągu najbliższego roku. I tam Ukraińcy dostali wielką szansę, aby się sprawdzić i objąć prowadzenie w poszukiwaniu dobrej pracy. W takim przypadku muszą oni przygotować swoje kwalifikacje i sporządzić profesjonalne CV. Ponieważ w ostatnich czasach Ukraińcy mają duże szanse na zdobycie pracy, pracę dostaną ci, którzy potrafią ją subtelnie zaprezentować. Sektory, w których największa liczba pracodawców planuje zatrudniać Ukraińców to HoReCa (hotele, restauracje, catering), usługi, produkcja i budownictwo.

Możliwości polskiego rynku pracy

Według Kamila Sobolewskiego, ekonomisty Pracodawców RP około 600-700 tys. uchodźców z Ukrainy może podjąć pracę w Polsce. Zmiany ustawowe mogą również ułatwić przyjmowanie Ukraińców na dłuższy czas. Tymczasem według danych GUS w Polsce dysponujemy obecnie 140 tys. wakatów. Liczy jednak, że pracodawcy wytworzą dodatkowe miejsca pracy.

Rynek “wchłonie” pracowników z Ukrainy

Podobnego zdania jest prezes Personnel Service, Krzysztof Inglot, który twierdzi, że nie mamy do czynienia z “zalaniem” polskiego rynku nadmiarem rąk do pracy. On również liczy na pojawienie się większej liczby miejsc pracy, spowodowanych wycofywaniem się firm z Białorusi i Rosji i przenoszeniem produkcji do Polski. Wyraził również nadzieję, że w najbliższej przyszłości to polskie firmy i polscy pracownicy będą jeździć na wschód i odbudowywać zniszczoną przez wojnę ukraińską infrastrukturę.

Rotacja

Krzysztof Inglot zauważył również, że nastąpiła pewna rotacja, podczas gdy obserwowaliśmy ciągły napływ uchodźców wojennych, z końcem lutego terytorium Polski opuściło około 150 tys. Ukraińców, głównie mężczyzn, pracowników sektorów takich jak transport, logistyka czy budownictwo. Co ciekawe jest to dużo mniej niż dwa lata temu, gdy zaczynała się pandemia Covid-19 – wtedy terytorium Polski opuściło około 250 tys. Ukraińców.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY