Zmiana czasu na letni 2022. Krótszy sen, dłuższy dzień

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zegar

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Marzec już od kilkudziesięciu lat związany jest ze zmianą czasu na letni. Już tylko godziny dzielą nas od kolejnego przesunięcia wskazówek zegarów. Eksperci coraz bardziej obawiają się o zdrowie Europejczyków, a także podważają słuszność ekonomiczną zmiany czasu.

Zgodnie z prawem i tradycją cała Unia Europejska w marcu i październiku musi dokonać zmiany czasu. Taki zabieg ma pozwolić na lepsze wykorzystanie światła dziennego. Eksperci oraz lekarze coraz bardziej wskazują na problemy, które wynikają ze stosowania takiego trybu

Pośpimy godzinę krócej

Zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatni weekend marca. Właśnie dla tego w 2022 roku czas letni wprowadzimy w nocy z 26 na 27 marca. Wskazówki zegarów przestawimy z godziny 2 na 3, przez co nasz weekend będzie o godzinę krótszy.

W najbliższych latach czekać nas będzie również zmiana czasu na zimowy. W 2022 roku odbędzie się ona w nocy z 29 na 30 października. Wówczas to wskazówki zegara przesuniemy z 3 na 2 w nocy, dzięki czemu nasz sen wydłuży się o godzinę.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Fiasko porzucenia tradycji zmiany czasu

Zarówno Polacy jak i Europejczycy są zdecydowanymi zwolennikami odejścia od tradycji zmiany czasu. W odpowiedzi na oczekiwania obywateli Parlament Europejski przygotował i przegłosował odpowiednie rozwiązania, dzięki którym moglibyśmy zapomnieć o przesuwaniu wskazówek zegarów.

Żeby jednak przepisy mogły wejść w życie, konieczna była zgoda unijnych przywódców. Ci najpierw zgłosili poprawki do projektu dyrektywy, a później zdecydowali o zawieszeniu prac nad nią. W konsekwencji Komisja Europejska wydała rekomendację, aby kraje członkowskie przyjęły rozporządzenia, dzięki którym zmiana czasu będzie kontynuowana do 2026 roku. Polska dostosowała się do tych rekomendacji.

wprost.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY