Zwrot ws. zmian w tv naziemnej. UKE zdecydowała. “To sytuacja absolutnie skandaliczna”

WAŻNE
Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jacek Kurski

Jacek Kurski / Fot. PAP/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W poniedziałek miały odbyć się pierwsze przełączenia MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 z DVB-T na DVB-T2. Jednak w czwartek wieczorem UKE, na wniosek szefa MSWiA zdecydowała, że wykorzystywany przez TVP MUX-3 będzie mógł póki co pozostać w starym standardzie.
  • Zdaniem ministra Mariusza Kamińskiego MUX-3 powinien pozostać póki co w systemie DVB-T z uwagi na m.in. Regionalny System Ostrzegania, który jest powiązany z kanałami TVP.
  • Decyzja o czasowym utrzymaniu standardu nadawania DVB-T dla programów informacyjnych TVP ma na celu zapewnienie nieprzerwanego dostępu widzów do wiarygodnej i rzetelnej informacji – twierdzi Jacek Kurski, prezes zarządu Telewizji Polskiej.
  • Nadawcy prywatni nie kryją oburzenia tą nagłą i ogłoszoną w ostatniej chwili przed pierwszymi przełączeniami do DVB-T2 decyzją.
  • Zobacz także: Część Polaków straci dostęp do tv? Rusza nowy standard tv naziemnej

Skandal?

Zdaniem ministra Mariusza Kamińskiego MUX-3 powinien pozostać póki co w systemie DVB-T z uwagi na m.in. Regionalny System Ostrzegania, który jest powiązany z kanałami TVP. Co ciekawe, stacje tego nadawcy są także dostępne w MUX-8, który póki co miał pozostać właśnie w starszym standardzie nadawania.

Nadawcy prywatni nie kryją oburzenia tą nagłą i ogłoszoną w ostatniej chwili przed pierwszymi przełączeniami do DVB-T2 decyzją.

Jest to sytuacja absolutnie skandaliczna – podkreślił Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls. – Nie będziemy bierni, stanowczo zareagujemy, będziemy się również domagać odszkodowania za straty jakie niewątpliwie poniesiemy w związku z tą sytuacją – dodał.

W podobnym tonie wypowiedział się Bogusław Kisielewski, prezes Kino Polska TV, nadawcy m.in. naziemnych Zoom TV i Stopklatka.

Przenoszenie tylko prywatnych kanałów wygląda tak, jakby ktoś chciał celowo nas osłabić. TVP, zostając w obecnym standardzie do końca 2023 roku, zbuduje ogromną przewagę na rynku telewizji naziemnej i odbędzie się to kosztem nadawców prywatnych. To nieuczciwe traktowanie podmiotów na rynku. Ponadto ludzie, którzy będą mogli nadal odbierać TVP, stracą motywację do wymiany odbiorników – powiedział.

Będą problemy w odbiorze?

Co ciekawe, decyzja UKE może wbrew pozorom stać się powodem problemów technicznych w odbiorze MUX-3.

Decyzja o czasowym utrzymaniu standardu nadawania DVB-T dla programów informacyjnych TVP ma na celu zapewnienie nieprzerwanego dostępu widzów do wiarygodnej i rzetelnej informacji – twierdzi Jacek Kurski, prezes zarządu Telewizji Polskiej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, satkurier.pl, press.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY