Pierwsza wymiana jeńców między Rosją i Ukrainą. Obrońcy Wyspy Węży uwolnieni

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wojna w Ukrainie. Jeńcy z Wyspy Węży na wolności

Wojna w Ukrainie. Jeńcy z Wyspy Węży na wolności / Fot: Twitter, UATV English

Ich heroiczna postawa i próba obrony Wyspy Węży stała się jednym z symboli wojny w Ukrainie. Chociaż początkowo podejrzewano, że pogranicznicy nie żyją, to ostatecznie Rosjanie wzięli ich w niewolę. Właśnie dobiegła ona końca.

Obrońcy Wyspy Węży odzyskali wolność

Postawa obrońców Wyspy Węży zapisała się już w historii wojny w Ukrainie. Gdy w pierwszych godzinach rosyjskiej inwazji poproszono ich o poddanie się, ci odpowiedzieli jednoznacznym komunikatem, o którym usłyszał cały świat.

– Tu rosyjski okręt wojenny, poddajcie się i złóżcie broń. W przeciwnym razie rozpoczniemy atak

– słychać na nagraniu, które udostępnili Ukraińcy w serwisie Telegram.

. Odpowiedź pograniczników była zwięzła:

– Rosyjski okręcie wojenny: p… się!

Początkowo uważano, że wskutek ostrzału i bombardowania, ukraińscy pogranicznicy stracili życie. Później wyszło na jaw, że trafili oni do niewoli i zostali przetransportowani do Sewastopola na okupowanym przez Rosjan Krymie. Po miesiącu od tamtych wydarzeń bohaterowie Ukrainy odzyskali wolność.

W zamian za ich oswobodzenie, Ukraina przekazała stronie rosyjskiej jeńców wojennych. Decyzję w tej sprawie podjął osobiście prezydent Wołodymyr Zełenski.

– Dzisiaj z rozkazu prezydenta Zełenskiego odbyła się pierwsza pełnoprawna wymiana jeńców wojennych. W zamian za 10 schwytanych okupantów wyciągnęliśmy 10 naszych żołnierzy

– przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

– Również dzisiaj wysłaliśmy do Rosji 11 rosyjskich marynarzy cywilnych, których uratowaliśmy z zatopionego statku pod Odessą. W wyniku tej wymiany 19 ukraińskich marynarzy cywilnych wraca do domu ze statku ratunkowego “Sapphire”, który został schwytany przez okupantów w celu wywiezienia naszych żołnierzy z wyspy Węży

– oświadczyła Wereszczuk.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wirtualna Polska, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY