Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 21 do 27 marca: demonstracje, pikiety, spotkania

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
demonstracja konstytucja Jan Bodakowski

demonstracja konstytucja Jan Bodakowski / demonstracja konstytucja Jan Bodakowski

Rosyjska agresja na Ukrainę i bohaterski skuteczny opór Ukraińców, doskonale pokazują, jak ważna jest edukacja patriotyczna. Konsekwentna ukraińska polityka kreacji mitów narodowych (odrażających dla nas Polaków) okazała się niezwykle skuteczna. To dzięki niej dziś w narodzie ukraińskim jest wola walki z rosyjskimi mordercami. Polacy, by przetrwać też muszą zintensyfikować edukację historyczną i patriotyczną, tym bardziej że odmienię od Ukraińców mamy z czego być dumni i nie musimy odwoływać się do zbrodniczej tradycji.

21 marca poniedziałek

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Urząd Miasta w Sosnowcu zapraszają na uroczystość z okazji 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, która odbędzie się 21 marca 2022 r. (poniedziałek) w sali widowiskowo-koncertowej “MUZA” (ul. Warszawska 2) o godz. 11.00. W ramach wydarzenia odbędzie się między innymi rozmowa prowadzona przez dr. Wojciecha Kempę, specjalizującego się w historii Śląskiego Okręgu Armii Krajowej z kombatantami: ppłk. Henrykiem Czerwińskim ps. Czart (żołnierz Okręgu Radom- Kielce AK) oraz Janem Dąmbrowskim ps. Rekin — uczestnikiem Powstania Warszawskiego, Prezesem Zarządu Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Bielsku-Białej, członkiem władz naczelnych ŚZŻAK w Warszawie, członkiem Rady Kombatanckiej Województwa Śląskiego.

22 marca wtorek

Gdańsk, Plac Obrońców Poczty Gdańskiej. Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Paweł Warot zaprasza 22 marca o godz. 10.00 na wernisaż wystawy „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939” (Plac Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku). Wydarzenie odbędzie się w 82. rocznicę egzekucji dokonanej na 67 wybitnych Polakach z Wolnego Miasta Gdańska w niemieckim obozie zagłady Stutthof w Wielki Piątek 1940 r.

Prezentacja komiksów o podziemiu niepodległościowym oraz warsztaty komiksowe – 22 marca 2022, godz. 10.00. O dwóch komiksach – „Wilcze tropy. Zeszyt 6. »Szary« – Antoni Heda” oraz „W imieniu Polski Walczącej, Cz. 4. Starachowice, 6 sierpnia 1943. Końskie, 5 czerwca 1944” opowiedzą: dr Tomasz Łabuszewski, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN Warszawa, dr Kazimierz Krajewski, Sławomir Zajączkowski, autor tekstów, Krzysztof Wyrzykowski, autor rysunków. Prowadzenie: Rafał Dudkiewicz – Polskie Radio 24. Spotkanie ze specjalnym udziałem uczniów LO im. Stanisława Lema w Stanisławowie będzie można śledzić 22 marca 2022 (wtorek), godz.10.00, za pośrednictwem transmisji na kanale IPNtv.

22 marca 2022 r., o godz. 15.00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. św. Jana 10, III piętro odbędzie się dyskusja wokół książki dr Aleksandry Namysło „Po tej stronie był również Człowiek. Mieszkańcy przedwojennego województwa śląskiego z pomocą Żydom w okresie II wojny światowej“. W promocji książki udział wezmą wybitni specjaliści zajmujący się tematem stosunków polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej: prof. Grzegorz Berendt (Muzeum II Wojny Światowej), dr Martyna Grądzka-Rejak (BBH IPN) oraz dr Aleksandra Namysło (IPN Katowice), autorka publikacji.

We wtorek, 22 marca o godz. 17.00 zapraszamy do Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie (al. Najświętszej Maryi Panny 52) na pierwszy wieczór gier edukacyjnych. Wydarzenie otwiera cykl wieczorów z grami opowiadającymi o historii najnowszej Polski. Podczas każdego spotkania uczestnicy nie tylko zapoznają się z zawartością poszczególnych wydawnictw i zasadami, ale będą mieli także okazję spróbować swoich sił w prawdziwej rozgrywce. Motywem przewodnim pierwszego spotkania będzie przypadająca na 20 marca 80. rocznica powstania symbolu Polski Walczącej. Z tej okazji zostaną zaprezentowane dwie gry Instytutu Pamięci Narodowej – „Polskie Państwo Podziemne” oraz „Znajznak – Historia Polski Opowiedziana Symbolami”.

23 marca środa

Delegatura IPN w Kielcach zaprasza na panel dyskusyjny „Komuniści w drodze po władzę. Zawłaszczanie struktur państwowych i zniewolenie społeczeństwa polskiego” – 23 marca 2022 r., godz. 17.00, Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia”, ul. Warszawska 5. W dyskusji wezmą udział: dr hab. prof. UJK Grzegorz Miernik (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego), dr Marzena Grosicka (Delegatura IPN w Kielcach), dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki (Delegatura IPN w Kielcach).

Zapraszamy do Centrum Edukacyjnego IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8) na następne spotkanie z cyklu „Archiwalna środa” – 23 marca 2022 r., początek o godz. 18.00. O niemieckich przygotowaniach do wymordowania europejskich Żydów, przebiegu Akcji Reinhardt i zachowywaniu pamięci o Zagładzie opowie Michał Zajda, historyk, pracownik Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów Oddział w Krakowie, członek Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wzbogaconą prezentacją dokumentów prelekcję zatytułował „Aktion Reinhardt. Ideologiczne podstawy, przebieg i pamięć o ofiarach niemieckiego ludobójstwa”. Prelekcja będzie transmitowana na Facebooku IPK Kraków. Gości „Przystanku Historia” prosimy o przestrzeganie rygorów sanitarnych. Spotkanie poprowadzi Rafał Dyrcz, naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o książce Relacje o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939–1945. tom 5: Dystrykt Galicja Generalnego Gubernatorstwa i Wołyń, która odbędzie się 23 marca (środa) o godz. 15.00 w Centralnym Przystanku Historia w Warszawie. Spotkanie bez udziału publiczności. Transmisja online na YouTube IPNtv. Uczestnicy: dr hab. Sebastian Piątkowski, Oddział IPN w Lublinie, dr hab. Grzegorz Hryciuk, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, Tomasz Bereza, Oddziałowe BBH IPN w Rzeszowie. Prowadzenie: dr Marcin Urynowicz, Biuro Badań Historycznych IPN.

24 marca czwartek

24 marca 2022 r., w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką, w Miechowie odsłonięty zostanie obelisk upamiętniający rodzinę Baranków z pobliskich Siedlisk, zamordowaną przez Niemców w 1943 r. za ukrywanie Żydów. W uroczystości weźmie udział prezes IPN dr Karol Nawrocki. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 w kościele Świętego Krzyża w Miechowie (ul. Partyzantów 54). Po mszy świętej nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika przed kościołem.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Urzędem Miasta Jastrzębie-Zdrój zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Marię i Franciszka Parzychów, która odbędzie się 24 marca 2022 r. o godz. 11.00 w Szkole Podstawowej nr 16 im. prof. Rudolfa Ranoszka w Jastrzębiu-Zdroju (ul. Komuny Paryskiej 18 c). Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Podczas uroczystości zostanie odsłonięta tablica memoratywna poświęcona Parzychom oraz zostanie przekazany znak pamięci „Tobie Polsko” do oznaczenia mogiły powstańca śląskiego.

25 marca piątek

Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN przygotowało widowisko „Sprawiedliwi” upamiętniające Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przedstawienie w Pile odbędzie się następnego dnia (piątek, 25 marca) o godz. 18:00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” (plac Staszica 1). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Darmowe wejściówki są do odebrania w kasie biletowej „Fabryki Emocji”.

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY