Kreml walczy ze stowarzyszeniem Memoriał. Zatrzymano szefa polskiego oddziały

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Działacze rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał: Aleksandr Gurjanow i Oleg Orłow zostali zatrzymani w niedzielę w Moskwie z powodu udziału w pikiecie antywojennej. Zatrzymano ich na Placu Teatralnym koło Teatru Bolszoj.
  • Według medialnych informacji doszło do zatrzymania szefa polskiej sekcji Stowarzyszenia Memoriał Aleksandra Gurjanowa
  • Wraz z innym członkiem tej grupy historycznej Olgiem Orłowem wzięli udział w Moskwie w proteście przeciwko wojnie na Ukrainie
  • Pod koniec zeszłego roku moskiewski sąd nakazały likwidację jednego z najstarszych organizacji pozarządowych w Rosji
  • Zobacz także: Ławrow: “Polski kontyngent przejąłby kontrolę nad zachodnią Ukrainą”

Działacze stanęli na placu, trzymając w rękach plakaty z hasłami przeciw wojnie. Po kilku minutach podeszli do nich policjanci i zabrali ich na komisariat.

Gurjanow jest szefem sekcji polskiej Stowarzyszenia Memoriał, badającej represje polityczne wobec obywateli polskich w ZSRR, w tym zbrodnię katyńską.

Warto przypomnieć, żę pod koniec ubiegłego roku Sąd Miejski w Moskwie nakazał likwidację Stowarzyszenia Memoriał, pielęgnującego pamięć o rosyjskich zbrodniach komunistów na polskich oficerach w Katyniu. Wielu komentatorów podkreślało, że była to decyzja czysto polityczna.

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY