Kontrowersyjna decyzja moskiewskiego sądu. Zagrożona przyszłość organizacji Memoriał

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Memoriał zlikwidowany przez moskiewski Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy w Moskwie / Fot. PAP/EPA. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Moskiewski sąd miejski podjął decyzję o likwidacji centrum praw człowieka Memoriał. Wnioskowała o to stołeczna prokuratura, argumentując, że organizacja ta złamała przepisy o agentach zagranicznych.
  • W środę Sąd Najwyższy w Moskwie zdecydował o likwidacji organizacji Memoriał zajmującej się zbrodniami stalinowskimi.
  • Zdaniem rosyjskich władzbyła ona finansowana i kierowana przez zagraniczną agenturę.
  • Obrońcy organizacji podkreślają, że jest to polityczny wyrok.
  • Memoriał w przeszłości badał m.in. sprawę stalinowskich zbrodni w Katyniu.
  • Zobacz także: “Logos”. Już za 30 dni inauguracja nowego think tanku

Radio Echo Moskwy poinformowało, że sąd zgodził się z wnioskiem prokuratury i podjął decyzję o likwidacji centrum praw człowieka Memoriał. Jednakże obrońcy organizacji zapowiedzieli już apelację.

Prokuratura twierdziła m.in., że w swojej działalności organizacja obrony praw człowieka poważnie i systematycznie łamie przepisy o agentach zagranicznych i usprawiedliwia ekstremizm. Memoriałowi zarzucono również kształtowanie negatywnego wizerunku rosyjskiego sądownictwa, tworzenie i publikowanie list skazanych, którzy są nazywani więźniami politycznymi.

Prokurator przekonywał w sądzie m.in., że centrum obrony praw człowieka Memoriału prowadzi nieprzejrzystą księgowość, ukrywa informacje o zagranicznym finansowaniu, nie realizując wymogów dotyczących oznaczania swoich publikacji. Twierdził również, jak podaje agencja Interfax, że w publikacjach organizacji były znamiona uznania ekstremizmu i terroryzmu, zaś likwidacja będzie służyć realizacji praw obywateli i interesów państwa.

Polityczny charakter procesu

Prawnicy, którzy podjęli się obrony stowarzyszenia Memoriał podkreślili, że proces i wyrok ma charakter polityczny.

Prawdziwa przyczyna to nie brak prawidłowego oznaczenia, to tylko pretekst. Rzeczywistym celem jest pozbawienie obywateli dostępu do informacji

– wskazał adwokat Witalij Czerkasow.

Historycznemu Memoriałowi zarzucono, że oczernia ZSRR, a teraz organizacji praw człowieka zarzuca się, jakoby oczerniał Rosję

– dodał z kolei drugi obrońca Grigorij Wajpan.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Likwidacja stowarzyszenia Memoriał

Centrum praw człowieka Memoriał to struktura stowarzyszenia Memoriał, która zajmuje się monitoringiem praw człowieka w Rosji i przestrzeganiem w tym kraju norm prawa międzynarodowego w tym zakresie, a także pomocą uchodźcom i osobom przesiedlonym.

We wtorek Sąd Najwyższy w Moskwie postanowił o likwidacji głównej struktury tej organizacji zajmującej się od lat 80 badaniem zbrodni stalinowskim w tym m.in. mordu na polskich oficerach w Katyniu.

Obydwie struktury zostały uznane przez rosyjskie władze za zagraniczną agenturę, której działalność finansowana jest przez zagraniczne źródła.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY