Jacek Saryusz-Wolski: 10 państw członkowskich UE dostarczało Rosji broń

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski i Emmanuel Macron na wspólnej konferencji w Kijowie. / Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

"10 państw członkowskich UE eksportowało broń do Rosji po nałożeniu na nią embarga w 2014 roku" - napisał na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski powołując się na portal Investigate-europe.eu. Miały to być m.in. pociski, samoloty, rakiety, torpedy i bomby o wartości prawie 350 mln euro.
  • Wśród państw wymienionych przez portal są: Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania.
  • Według portalu Investigate-europe.eu pomimo trwającego embarga dziesięć państw członkowskich wyeksportowało sprzęt wojskowy o wartości 346 mln euro.
  • Część z tych broni może być teraz użyta przeciwko Ukrainie.
  • Zobacz także: Politycy PiS składają interpelację. Chodzi o procedury uzyskiwania pozwolenia na broń

UE handluje bronią z Putinem?

– Niewiele ponad rok temu Władimir Putin i jego armia nadal byli dobrymi klientami europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Według danych oficjalnej Grupy Robotniczej Rady ds. Eksportu Broni Konwencjonalnej (COARM), przeanalizowanych przez Investigate Europe, jedna trzecia państw członkowskich Unii Europejskiej eksportowała broń do Federacji Rosyjskiej

– twierdzi portal.

I dodaje, że dane ze wszystkich oficjalnych rejestrów eksportu broni z UE-27 pokazują, że w latach 2015-2020 co najmniej 10 państw członkowskich UE wyeksportowało do Rosji broń o łącznej wartości 346 mln euro. Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania – w różnym stopniu – sprzedały “sprzęt wojskowy” Rosji.

– Nasze śledztwo pokazuje, że termin “sprzęt wojskowy” jest szeroki i może obejmować pociski, bomby, torpedy, działa i rakiety, pojazdy lądowe i statki

Z informacji wynika, że Francja tylko w ostatnim czasie sprzedała Rosji sprzęt wojskowy o wartości 152 mln euro. Liczba została potwierdzona przez analizę Investigate Europe, która stawia Francję daleko przed swoimi sąsiadami, eksportując aż 44% europejskiej broni dla Rosji.

Według informacji zebranych przez Investigate Europe, Niemcy wyeksportowały do ​​Rosji sprzęt wojskowy o wartości 121,8 mln euro. Stanowi to 35% całego eksportu broni z UE do Rosji.

Trzecie miejsce na liście eksporterów według danych COARM zajmują Włochy, które w latach 2015-2020 sprzedały Rosji sprzęt wojskowy o wartości 22,5 mln euro.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP, Investigate Europe

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY