Wołodymyr Zełenski dostanie pokojowego Nobla? Chce tego grupa europejskich polityków

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski / Fot. YouTube

Wołodymyr Zełenski ma szansę uzyskać nominację kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla. Grupa europejskich polityków wystosowała specjalny apel do Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Wołodymyr Zełenski otrzyma Nobla?

Świat jest zszokowany obrazami wojny na Ukrainie. (…) Jesteśmy świadkami odwagi narodu ukraińskiego, który przeciwstawił się wojnie prowadzonej przeciwko niemu przez Federację Rosyjską. (…) Ludzie na całej Ukrainie powstają, by stawić opór siłom autorytaryzmu. Nasze słowa współczucia i wsparcia z trudem oddają sprawiedliwość ich poświęceniu na rzecz praw człowieka i pokoju.

– czytamy w liście 36 polityków z kilku krajów europejskich: Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Estonii, Bułgarii, Rumunii i Słowacji.

Wierzymy, że to czas, by pokazać Ukraińcom, że świat stoi po ich stronie, dlatego prosimy komitet Pokojowej Nagrody Nobla o ponowne otwarcie zamkniętej 31 stycznia procedury składania kandydatur do tej nagrody i przedłużenie jej do 31 marca, co pozwoliłoby na nominację prezydenta Zełenskiego.

– brzmi pismo adresowane do Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Wiemy, że to złamanie obowiązujących zasad, wierzymy jednak, że jest to uzasadnione obecną, bezprecedensową sytuacją. To nasz demokratyczny obowiązek, by przeciwstawiać się autorytaryzmowi i wspierać ludzi walczących o demokrację.

– podkreślili autorzy listu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF 24

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY