Tramwaj do Wilanowa. Poznaliśmy zwycięzcę przetargu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Warszawski tramwaj.

Warszawski tramwaj. / Fot. Twitter/Warszawa

Tramwaje Warszawskie wybrały najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę nowej linii do Wilanowa. Z siedmiu firm wybrano Budimex. Według planów, budowa ma rozpocząć się już w przyszłym roku.
  • Spółka Tramwaje Warszawskie dokonała wyboru wykonawcy 8 km linii tramwajowej do Wilanowa
  • Swój początek będzie miała ona przy ul Puławskiej na Mokotowie, a kończyć się będzie w Miasteczku Wilanów
  • Budową nowej trasy zajmie się firma Budimex SA, która wyceniła projekt na 685 mln 424 tys. zł
  • Na trasie powstaną zielone miejsca, a takżę zasadzone zostaną rozsadniki, które nie potrzebują precyzyjnej pielęgnacji
  • Zobacz także: Specustawa o pomocy Ukraińcom. Zapis o bezkarności urzędników wyeliminowany

Dziś wybraliśmy ofertę na budowę tramwaju do Wilanowa. Najkorzystniejszą ofertę złożył BudimexSA za cenę 685 mln 424 tys. zł

– czytamy na Twitterze.

Termin realizacji inwestycji będzie zależeć od tego, kiedy zostanie podpisana umowa. Możliwe są jeszcze odwołania.

Przeciągał się wybór wykonawcy

Oferty w przetargu zostały otwarte jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Zgłosiło się wówczas siedem firm, z czego najtańszą ofertę przedstawił Budimex. Większość propozycji przekraczało miliard złotych. Ale najtańsza i tak była dwa razy większa, niż przewidziano w budżecie na inwestycję – miasto zabezpieczyło 495 milionów złotych.

Kwoty proponowane przez firmy udało się zbić w styczniu w aukcji elektronicznej – i tu ponownie najmniej zaproponował Budimex – jeszcze wtedy całość zamówienia wycenił na na 732 miliony 234 tysiące złotych. W lutym okazało się, że aukcję internetową trzeba powtórzyć. Jedna ze startujących w przetargu firm – ZUE S.A. – złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, kwestionując sposób przyznawania punktów za doświadczenie pracowników konkurencyjnego Budimexu. Izba przyznała ZUE rację. Ale drugą dogrywkę i też wygrał Budimex.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nowa trasa do Wilanowa – 31 przystanków

Wykonawca będzie miał za zadanie zbudować ponad 8-kilometrową trasę do Wilanowa. Będzie to już trzynasta stołeczna dzielnica, która zyska połączenie tramwajowe. Jak zapowiadały wcześniej TW, prace budowlane będą realizowane w latach 2022-2023.

Nowa trasa zacznie swój bieg na ulicy Puławskiej przy ulicy Goworka. Liczącą aż 22 metry różnicę poziomów w kierunku Dolnego Mokotowa tramwaj pokona Goworka i Spacerową. Następnie linia będzie przebiegać prosto ulicami Belwederską i Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów.

Dla trasy zaplanowano dwie odnogi. Pierwsza z nich będzie biegła wzdłuż Gagarina aż do Czerniakowskiej. To oddzielny projekt, który Tramwaje Warszawskie prowadzą wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Druga planowana odnoga, o długości około 800 metrów, będzie zbudowana wzdłuż ulicy Świętego Bonifacego i poprowadzi aż do pętli autobusowej Stegny.

Główna trasa do Miasteczka Wilanów powstanie w ciągu alei Rzeczypospolitej, a końcowy terminal trasy znajdzie się w pobliżu skrzyżowania alei Rzeczypospolitej z ulicą Branickiego. 

Latem ubiegłego roku informowaliśmy, że tory do Wilanowa mogą powstawać kawałkami. Później, w styczniu tego roku, podawaliśmy, że tramwaj dojedzie najpierw tylko na Stegny.

Jak tłumaczył wtedy rzecznik TW Maciej Dutkiewicz, inwestycję można rozpocząć od budowy trasy podstawowej. Następnie – licząc od dnia podpisania umowy – tramwajarze mają 10 miesięcy na podjęcie dalszych decyzji. Opcje są trzy: odnoga wzdłuż Świętego Bonifacego, odcinek od Świętego Bonifacego do alei Wilanowskiej i od alei Wilanowskiej do Branickiego, prowadzący aleją Rzeczpospolitej.

Zielone torowiska

Jak zapewniono, nowa trasa oznacza sporą oszczędność czasu dla tych mieszkańców Wilanowa, którzy dojeżdżają do centrum Warszawy. Przejazd tramwajem z tej dzielnicy do stacji metra Centrum wyniesie około 30 minut. Dla porównania – kierowcy na pokonanie tej samej trasy w godzinach szczytu muszą przeznaczyć przeważnie 50 minut.

Podczas budowy trasy tramwajowej do Wilanowa wykorzystana zostanie technologia zielonych torów. Nowe torowisko zostanie obsadzone rozchodnikiem – rośliną, która charakteryzuje się zwiększoną odpornością na wyższe temperatury i nie wymaga podlewania.

tvnwarszawa.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY