Specustawa o pomocy Ukraińcom. Zapis o bezkarności urzędników wyeliminowany

Dodano   11
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sejm

WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU / fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm zajmie się ustawą o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Parlamentarzyści zajmą się poprawioną już specustawą. Usunięto z niej zapis zwalniający urzędników z konsekwencji za popełnione błędy w czasie wojny w Ukrainie czy w okresie pandemii.

Specustawa o pomocy Ukraińcom. Nie będzie „bezkarności plus”

Wojna w Ukrainie sprawiła, że coraz więcej mieszkańców tego kraju szuka schronienia w bezpiecznym miejscu. Jak wynika z danych Straży Granicznej, już ponad 1,6 mln Ukraińców od początku wojny przyjechało do Polski.

Specustawa, którą zajmie się Sejm, wprowadzić ma rozwiązania, które ułatwią Ukraińcom życie w naszym kraju. Mowa m.in. o dodatku pieniężnym dla uchodźców, zagwarantowaniu miejsc w przedszkolach i szkołach czy objęciu ich ubezpieczeniem zdrowotnym.

Specustawa o pomocy Ukraińcom uciekającym przed wojną miała zapewnić uchodźcom nowy start w Polsce. PiS przy okazji uchwalania pilnej i niezbędnej w obliczu konfliktu za wschodnią granicą ustawy dorzucił do niej przepis, gwarantujący bezkarność urzędników. Taki sam zapis pojawił się już w projekcie ustawy covidowej.

Przepis o tzw. bezkarności urzędniczej depenalizowałby złamanie dyscypliny finansów publicznych i przekroczenie uprawnień, jeśli sprawca, w tym samorządowiec, popełniłby taki czyn, działając w celu m.in. ochrony życia lub zdrowia wielu osób, w czasie wojny przeciw Polsce albo działań zbrojnych lub okupacji na terytorium RP, państwa UE, NATO czy innego państwa graniczącego z Polską.

Senat w nocy z piątku na sobotę przyjął jednak kilkadziesiąt poprawek do tej ustawy, które kolejnego dnia rozpatrzyła sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Większość z nich otrzymała negatywną rekomendację komisji, jednak poparcie uzyskała m.in. poprawka wykreślająca z ustawy przepisy o tzw. bezkarności dotyczące urzędników i przedsiębiorców.

Specustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Uchodźcy otrzymają nr PESEL, zyskają dostęp do opieki zdrowotnej, zaś uczniowie będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach. Ukraińcy mogą liczyć też na jednorazową pomoc finansową w kwocie 300 zł na osobę.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio ZET, TwitterSubskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY