Premier Izraela poradził Zełenskiemu. Skutki wizyty na Kremlu

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
MIDEAST ISRAEL GOVERNMENT CABINET MEETING

MIDEAST ISRAEL GOVERNMENT CABINET MEETING Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 / PAP/EPA/ABIR SULTAN / POOL

Portal Axios przekazał ostatnio informacje o anonimowego źródła na Ukrainie o skutkach rozmów na linii premier Izraela-prezydent Rosji. Według ukraińskiego urzędnika premier Naftali Bennett miał zasugerować Wołodymyrowi Zełeńskiemu kapitulację.
  • W zeszłym tygodniu premier Izraela Naftali Bennett łamiąc żydowskie prawo szabatu udał się w podróż do Moskwy
  • Po rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem miał zasugerować ukraińskiemu przywódcy kapitulację oraz uznanie warunków Kremla
  • Izraelskie źródła rządowe zaprzeczają medialnym doniesieniom, stwierdzając, że Bennett nic nie radził Wołodymyrowi Zełeńskiemu
  • Zobacz także: Zgromadzenie Narodowe. Wśród mówców szef NATO oraz prezydenci Duda i Zełenski

Od inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę minęło 16 dni. W tym czasie nie ustają regularne walki oraz bombardowania przez Rosję nie tylko celów militarnych, ale również cywilnych jak szpitale i budynki mieszkalne. Obecna sytuacja nie wskazuje na to, aby wojska prezydenta Władimira Putina otrzymały rozkaz odwrotu.

Dotychczas odbyły się dwie tury rozmów pokojowych przy granicy białorusko-ukraińskiej i białorusko-polskiej. Nie dały one jednak wymiernych skutków, poza porozumieniem o korytarzach humanitarnych dla ludności cywilnej. Konflikt próbują załagodzić również dyplomaci z całego świata w tym m.in. przywódcy Niemiec, Francji, Chin. Tydzień temu również premier Izraela Naftali Bennett, próbował negocjować z przywódcą Rosji na Kremlu.Według portalu Axios, zasugerował on nawet prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełeńskiemu kapitulację i uznanie warunków Rosji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Premier Izraela tubą Kremla?

Według cytowanego przez portal źródła, określonego mianem wysokiego rangą ukraińskiego urzędnika, Zełenski miał odrzucić sugestię Bennetta. Axios nie podał treści rosyjskiej oferty, jednak publicznie Kreml żądał demilitaryzacji i neutralności Ukrainy oraz uznania aneksji Krymu i tzw. republik ludowych w Donbasie.

Bennett w gruncie rzeczy mówi nam, żebyśmy się poddali, a my nie mamy zamiaru tego zrobić

– przekazał anonimowy rozmówca portalu Axios.

Izrael zaprzecza doniesieniom medialnym

Informacjom tym zaprzeczyła osoba z biura izraelskiego premiera, która stwierdziła, że Bennett nie zamierza dawać Zełenskiemu żadnych rad ani rekomendacji, a jego wysiłki na rzecz mediacji w konflikcie są skupione na powstrzymaniu przelewu krwi. Dodał, że rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze. Przekazał, że poruszono temat ewentualnego spotkania w Jerozolimie w sprawie mediacji.

Cytowany przez Axiosa przedstawiciel władz Ukrainy krytycznie odniósł się do izraelskich wysiłków, twierdząc, że rola mediatora powinna polegać na proponowaniu kompromisów, a nie przekazywaniu wiadomości.

Nie potrzebujemy kolejnej skrzynki pocztowej

– podkreślił ukraiński urzędnik.

Według Axiosa Kijów podejrzewa też, że dyplomatyczne próby Bennetta są podyktowane chęcią niezajmowania ostrego stanowiska wobec Rosji. Izraelskie władze miały ponadto powiedzieć Ukrainie, by przestały ubiegać się o pomoc wojskową lub wsparcie polityczne, bo zaszkodzi to pozycji Izraela jako mediatora.

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY