Biden: Nakładamy nowe sankcje na Rosję

WAŻNE
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Joe Biden

Joe Biden / Fot. PAP/EPA/Al Drago / POOL. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prezydent USA Joe Biden w godzinach wieczornych czasu polskiego wydał oświadczenie. Poinformował o nowych sankcjach wobec Rosji. Wśród nich zabrakło odcięcia Rosji od bankowego systemu SWIFT.

Zobacz także: Rosja wykluczona z rozgrywek piłkarskich? UEFA rozważa

Prezydent Biden przedstawił swoje stanowisko i zapowiedział kolejne sankcje wobec Rosji.

Putin wybrał tę wojnę. Dziś wprowadzam kolejne silne sankcje, na to co może być eksportowane do Rosji – powiedział Joe Biden.

Ograniczamy zdolności Rosji do prowadzenia działalności biznesowej w dolarach, euro, funtach i jenach, bycia częścią globalnej gospodarki – podał prezydent USA.

Zmniejszymy ich możliwości finansowania i rozwijania własnej armii. Narzucimy poważne sankcje, i zmniejszymy ich możliwości do konkurowania w gospodarce wysokotechnologicznej XXI wieku. Już widzimy, jak upadł rubel. Waluta Rosji doszła do najniższego poziomu historycznie” – mówił Biden.

Odcięliśmy największy bank Rosji, posiadający 1/3 aktywów Rosji sam w sobie. Odcięliśmy go od systemu finansowego USA. Zaś dzisiaj, również, blokujemy kolejne cztery duże banki. To oznacza, że każde aktywo, jakie posiadają w USA, będzie zamrożone. W to wchodzi drugi największy bank w ich kraju, mający 250 mld dolarów aktywów – podał Joe Biden.

Dodajemy nazwiska do listy rosyjskich elit i ich członków rodzin, których obłożymy sankcjami. Tak, jak mówiłem – to są ludzie, którzy osobiście zyskują na polityce Kremla, więc też powinni ponosić tego koszt – dodał.

Teraz wprowadzamy ograniczenie dla spółek rosyjskich, spółek, które mają aktywa 1,4 mld dolarów. Najmocniejsze nasze działania przyjdą dopiero z czasem, w ramach tego, jak będziemy zmniejszać dostęp Rosji do finansowania technologii do sektorów strategicznych gospodarki – mówił.

Pomiędzy naszymi działaniami partnerów i sojuszników, odetniemy ponad połowę importu wysokotechnologicznego dla Rosji. To uderzy bardzo mocno w ich zdolność modernizacji wojska, bardzo mocno ograniczy to ich przemysł lotniczy, uderzy to w ich zdolność budowania statków – dodał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wnp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY